Akicon 2009

V Praze ve dnech 31.10. a 1.11. 2009 proběhl Akicon. Podrobnosti: www.akicon.spjk.cz


Tak můj první Akcion a vůbec můj třetí con mám za sebou :-) A bylo to dobré! Musím uznat, že KC zahrada je opravdu úžasné centrum. Ve srovnání se všemi socialistickými dělnickými domy, starými kulturáky a sály v Brně je to úplně jiná káva, o příjemných milých lidech v kavárně nemluvě. Ještě jsem se nevzpamatovala ani z toho, jak jsou orgové a vůbec všichni hrozně milí, příjemní, komunikativní... vědomí, že takovíhle lidi existují a nejsou to dva ohrožené vymírající exempláře, je asi jako Lindt hořká malinová nebo borůvková čokoláda v případě Akiconu za 150 Kč ;-) Vezmeš si čtvereček a pak už nemůžeš přestat, dokud tvá tělesná hmotnost nedostoupí takové úrovně, že tě odmítají vzít do vlaku/autobusu na příští fest... Proto doporučuji v průběhu festmánie připojit ještě Stepmanii... ;-)
Když konečně došlo na vstup do KC, zahájení se nějak nekonalo. A tak přišla první přednáška o Nejneoblíbenějších postavách v anime. Synonymum: spoiler. A další věc: rozumím, že to nebyl autorčin názor, ale co jsem slyšela o Code Geass jsem málem nepřežila... Krásný postavy, blbej děj? Jestli bych něco neprohlásila ani po mučení na železné panně, bylo by to tohle.... CG je podle mě fantastické anime s úžasným dějem a názor bych nezměnila i kdyby třeba celá Amerika říkala, že mám IQ (v lepším případě houpací) židle. Nicméně autorka nám z neznámých důvodů prozradila většinu děje, ačkoli přiznala, že to sama neviděla. A tak kamarádka, která se chystá na watching, už se měsíc pečlivě snaží zapomenout, co slyšela... Což asi není zrovna nejlepší hodnocení přednášky, ačkoli byla připravená, dala evidentně hodně práce a nebýt spoilerů, byla by fajn.
Následovala Nya-chanova přednáška. Jak už jsem četla v jiných recenzích, nebyla jsem jediná, kdo očekával dívku ;-). Bylo zjevné, že přednášející má rozsáhlé znalosti, bohužel mluvil dost potichu a nevýrazně, což po vstávání v 5:30 nemělo zrovna životabudící účinky. A taky jsem se pobavila po každé, když po představení AMV scény následovalo AMV od jiného autora, než o jakém byla řeč, popřípadě dokonce od autora ze zcela jiné oblasti, který vytvořil AMV v daném stylu. Nic by se nestalo, kdyby se to stalo v případě jedné ukázky ze sedmi, ale když je to šest ze sedmi, nabyla jsem zvláštního pocitu, že si ze mě Nya-chan dělá srandu... A to ješitní brňáci nemají moc rádi ;-) Věřím ale, že se svým přehledem a znalostmi má přednášející určitě perspektivu :-) A co takhle pustit příště něco klasického a potom ještě něco nezvyklého? Čas by se na to určitě našel, popřípadě pustit jen část je určitě taky možnost.
Následoval křest mangy Kanodžoiro no Kanodžo. Z dvaceti pokusů to zběhlý uvaděč vyslovil správně asi jednou a ještě si potom musel převlíct propocenou košili.... Myslela jsem, že příplatky za návštěvu logopedie by příště mohly být taky zahrnuty ve vstupném... Nicméně redaktorka nezklamala a dozvěděli jsme se od ní hodně užitečných informací. Snad se můžeme těšit na další super mangu, té není nikdy dost :-)
Usoudila jsem, že mám příliš mnoho financí, tak jsem navštívila úžasnou Akicon burzu a vzhledem k váhovému úbytku své tašky jsem byla přesvědčena, že mi někdo ukradl peněženku :-P všechny moje drobné na metro byly neodvratně pryč... Nicméně jsem celá poplackovaná a konečně vlastním podložku pod myš, která se mi líbí.
Nakonec jsem se ale slitovala sama nad sebou :-D a přestala vyhazovat svoje peníze na jídlo. Svůj podíl na tom má i Grek a jeho přednáška Klišé, kvůli které jsem burzu předčasně opustila. Z toho, jak moc byla přednáška obsazena a jak zjevně všichni kolem věděli, co čekat, pochopila jsem, že přednášející je dost známý a oblíbený. Přednáška byla dobrá, vtipná, zajímavá, podložená kvalitními podklady... Jen jsem měla pocit, že Grek ani nemusí stát na pódiu, aby na takové, jako jsem já - obyčejné mladé otaku, shlížel hodně z vrchu. Věřím, že otaku komunita se mění, protože narůstá počet fanoušků, anime a manga se šíří všude, otaku přivedou svoje kamarády a ti svoje kamarády.... a už je nás 3x tolik. A síto se zvětšuje a projde mnohem více štěrku. Ale to není důvod odsuzovat všechny. Možná by "zasloužilým otaku" prospělo to dělat naopak: nebrat všechny mladé jako odpad, spíše dávat lidem šanci a soudit teprve po tom, co je trošku poznám. Myslím, že by to nebyl přínos jen pro ty mladší.... A i hlupák umí rewatchnout Evangelion 50x a nedělá to z něj lepšího člověka, ať už je mu 20 nebo 120...
A konečně pro mě nejsvětlejší bod programu: Akiko a její přednáška Yaoifangilrs sobě. Moje BL nadšení od Advíku, kde jsem strávila veškerý čas v shounen-ai sekci, značně opadlo. Ne ale moje nadšení pro charismatickou hlavní organizátorku této sekce a její přednášky, kde jsem se bavila stejně dobře jako v létě a zúčastnila jsem se i následné debaty na toto téma. Jedním z řešených témat bylo jak říci rodičům, že sleduji yaoi a pokud se dívám na něco jiného, tak jenom pro to, že je k tomu dostupné hard core BL doujinshi, velmi peprné fanfikce nebo obojí. Byla dokonce vyhlášena malá soutěž, jejíž praktická část spočívala právě v návodu, jak šetrně osvětlit rodičům, co je mým koníčkem, jsem-li yaoifangirl. Nezúčastnila jsem se pro nedostatek kreativity. Zkrátka mě nenapadlo žádné elegantní řešení, jelikož sama nehodlám o ničem podobném svého rodiče (druhému je to jedno) nikdy zpravit, tedy minimálně ne o detailech. Nicméně diskuze byla zajímavá, nehledě na to, že jsme se díky ní dozvěděli určitě spoustu věcí o ostatních yaoifangirls, jak to vidí ony, ať už je jim tolik nebo tolik... A mít přehled o ostatních nikdy není na škodu :-)
Tím pro mě Akicon skončil... tedy končil ještě celou noc, nejprve nás zavřeli do nákupního centra Chodov a nemohli jsme ven, načež jsme absolvovali noc úchylných hlášek, úchylných sousedů a úchylného smíchu, za kterou se budu stydět až do padesáti, všichni, co se mým přičiněním nevyspali: Promiňte promiňte promiňte :-D A pak už zase směr Brno.... Už aby byl Pragocon :-)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy