Samurai Champloo

26tidílná série

Žánr: Adventure, Comedy, Samurai, Shounen

Moje hodnocení: 9/10

Popis:
(podle myanimelist.net)

Mugen je divoký nespoutaný býk - násilnický, bezmyšlenkovitý a nenechává za sebou žádné alespoň nenadzvednuté sukně. Jin je potulný ronin - záhadný, tradiční, s dobrými způsoby a velmi schopný v boji. Tito dva sveřepě nezávislí bojovníci už nemůžou být většími opaky. Ale jejich cesty se náhle zkříží, když je číšnice Fuu zachrání před popravou, která měla původně být trestem za jejich krvelačnou bitku. Fuu přesvědčí oba mladé tuláky, aby se k ní přidali na cestě za hledáním tajemného "samuraje vonícího po slunečnicích". A tak začíná jejich cesta.... Je to příběh o lásce, přátelství a odvaze.... NE!

Tak tentokrát zase něco nezapomenutelného a jedinečného, opravdu výjimečné anime s nezvyklou animací, neotřelými vtipy a milými postavami. Je to více méně epizodní anime, někdy se podepizoda trošku protáhne, a jak to tak bývá, až samotný velký závěr je komplexní a roztažený do více dílů. V Samurai Champloo se setkáte s mnoha náměty na zamyšlení, se zajímavými poznatky o lidech, samozřejmě ale i s tradičními hodnotami a náměty ze života.
Vcelku mě překvapilo zařazení do žánru shounen. Nejspíše mě to ale překvapuje spíše proto, že jsem mnoho shounen neviděla a pokud ano, přišlo mi myšlenkově značně chudší. Nakonec SCH má poučný charakter a mladší divák se určitě dozví nové věci, o kterých třeba rodiče nechtějí moc mluvit, zvláště, pokud je potkaly nějaké obdobně nepříjemné životní situace. Každý rodič má samozřejmě strach o své dítě, o to, aby se mu nedostalo negativního příkladu a aby se jím nedejbože do budoucna neřídilo. Fakt je ten, že negativnímu příkladu se nedá předejít, protože i kdyby rodina dotyčného byla perfektní, stejně uvidí souseda opilce, ve školce a škole bude mít kamarády s rozvedenými rodiči, nevlastními sourozenci, nemanželské děti či děti žijící pouze s jedním rodičem samoživitelem, přičemž druhý je kdoví kde a o své dítě nemá sebemenší zájem. Možná se po SCH více zamyslí nad tím proč k podobným situacím dochází a třeba se i zeptá rodičů. A konec konců, čím dříve z toho bude mít rozum z toho, co je v pořádku, a co ne, tím líp.
Ze zmíněného vyplývá, že staršího diváka tyto věci nejspíše nezarazí, protože se s nimi nejspíše setkal nebo o nich alespoň slyšel. Pro takového diváka je spíše zajímavý úhel pohledu, pojetí a nepochybně také řešení takovýchto situací.
Co z toho všeho tedy plyne? Zasmějete se, něco nového se dozvíte, a čas tím určitě neztratíte. :-)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy