Claymore

(Picture from HERE)

26ti dílná série

Žánr: Action, Adventure, Drama, Fantasy, Shounen, Supernatural

Moje hodnocení: 9/10

Popis:
(podle myanimelist.net)

Lidé v tomto světě jsou neustále pronásledování predátory zvanými "Yoma". Lidé žijí neustále v podezření a obavách, že se mezi ně tyto obludy vplíží a sežerou je jako bezmocné oběti. Avšak existuje záhadná organizace zaměstnávající válečnice, které jsou z půlky lidmi a z půlky démony, které monstra pronásledují a vraždí. Mezi lidmi se jim říká "stříbrooké čarodějnice" nebo Claymore. Ačkoli pomáhají lidem, lidé z nich mají strach a nedůvěřují jim pro jejich nadlidské schopnosti a velké meče, které s sebou neustále nosí.

Když mladý chlapec Raki potkává Clare, Claymore, která má za úkol zabít Yomu sužujícího Rakiho rodné město, náhle se stává součástí příběhu o lásce, pomstě a zradě...

Tentokrát jsem se zase dostala na správnou stopu, tento žánr mám opravdu ráda. Pokud máte rádi fantasy a četli jste třeba Zaklínače a líbil se vám, potom je Claymore něco pro vás. Z části je to opravdu převlečený Zaklínač. Některá zdůvodnění (vtipně ta nejdůležitější) nemůžu uveřejnit, protože by to byl spoiler - týkají se děje - ale například Sapkowski si potrpí na silné charakterní ženy, které dokáží v boji divy nebo alespoň umí čarovat, a k tomu všemu musí být ještě výjimečné krásné - výjimkou je hlavní hrdinka, ta je aspoň nezvykle silná - , jinak jej ženy nezajímají a nevěnuje se jim. Přesně toto schéma je dodrženo i zde. Pokud je žena silná a krásná, vše je v pořádku, pokud je jen silná, musí být hrozně silná, pokud je jen krásná, musí být hrozně krásná. Nebo oboje. Obyčejné ženy se neřeší.
Dalším podobným rysem je postavení Zaklínačů a Claymore. Pomáhají lidem, a i přesto je lidé neradi vidí a mají z nich strach. A také Claymore semtam pochybují, zda-li bojují na té správné straně, když chrání lidi. V Zaklínači je tento motiv velice výrazný, zvláště když Zaklínač narazí na stmelené společenstvo tvorů, které za normálních okolností za peníze vraždí, a zjistí, že jejich komunita se od té lidské liší prakticky vším - odvahou, přístupem k životu, chováním k ostatním svého i jiného druhu, se kterým sdílejí svět... I toto se v Claymore objevuje maličko v jiné formě, avšak není to natolik důležité.
Dokud jsem si neprohlédla pozorně žánrové zařazení, nepřišla jsem na to, proč všechny Claymore mají upnuté oblečky, perfektní postavu a polovinu času chodí jen ve spodní vrstvě svého oblečení. Prakticky v každé bitvě si oblečení potrhají a než se k nim dostane nové, nezbývá jim, než chodit polonahé. Teď už jsem ale moudřejší: je to totiž Shounen. Sice to ubírá na oblečení, ale výrazně to přidává na ději. Navíc si zde můžete odpočinout od sentimentálních milostných vztahů, prim tu hraje spíše pomsta, nenávist, bojechtivost a podobné city. A poměrně mě překvapilo, že jeden ze vztahů se na konci ukázal oficiálně býti milostným, ačkoli jsem si toho za celou dobu nevšimla :-D. Ti chlapi si to asi vážně představují jinak... A o dalších vztazích zvaných "milostnými" to platí také, i když ne že bych jich bylo mnoho. Vztah mezi tzv. páry mi přišel naprosto chladný a nějaké vyznání jsem v nejmenším nečekala.
Celkově jsem z Claymore byla nadšená. Spousta záživného, zajímavého, napínavého děje, překvapení, originalita, jen místy mi trošku chybělo vysvětlení, proč se objevila nějaká nová postava. Hlavní hrdinka je jinou Claymore varována před pěti nejsilnějšími jejich druhu, avšak pouze dvě z pěti mají nějakou větší úlohu, dvě nejsilnější se ani neobjeví a poslední se objeví asi dvakrát, jsou zmíněny její netradiční schopnosti a výjimečná síla, avšak ani jedno z toho nám neukáže a prostě zmizí. Doufám, že bude navazovat další série, která vysvětlí, proč si naše beztak přeplněné mozky zapatláváme dalšími jmény a čísly. Ještě ke všemu na ta jména a čísla nemůžu vůbec zapomenout a nevím proč :-D Doufám, že nebudete mít podobný problém, pokud se budete řídit mým opravdu srdečným a veřelým doporučením a na Claymore se podíváte :-)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy