Darker than black

(Picture from HERE)

Darker than black: Kuro no Keiyakusha ... 25ti dílná série
Darker than black: Kuro no Keiyakusha Special ... OVA 1/1
Darker than black: Kuro no Keiyakusha Gaiden ... OVA 4/4 - na streamu prakticky nesehnatelná => viděla jsem pouze jeden díl, v recenzi je jen pro pořádek
Darker than black: Ryuusei no Gemini ... 12ti dílná série

Žánr:
Kuro no Keiyakusha - Action, Mystery, Drama, Sci-Fi
Kuro no Keiyakusha Special - Comedy, Parody, Sci-Fi
Ryuusei no Gemini - Action, Mystery, Drama, Sci-Fi, Supernatural

Moje hodnocení: 9/10

Popis:
(podle myanimelist.net)

Před deseti lety se v Tokiu objevilo neproniknutelné pásmo zvané "Pekelná brána". Zároveň se objevili lidé s nadpřirozenými schopnostmi, kterými vládnou na úkor své existence. Hei, jeden z nejsilnějších z těchto podivných agentů, a jeho spolupracovnice, Yin, pracují pro jednu z mnoha soupeřících společností, které se snaží odhalit záhadu Brány.

Po shlédnutí Darker than Black se první série okamžitě dostala do seznamu mých nejoblíbenějších anime mezi velikány jako je Neon genesis Evangelion, Full metal panic!, Claymore a NANA (ta správně vyčuhuje ;-) ). Je to docela vtipné, že ačkoli jsme ještě před půl rokem měla v animelistu shlédnutých prakticky samé yaoi, přes to mezi mými nejoblíbenějšími jsou mecha,mecha, fantasy,josei a nakonec sci-fi. ;-) ale to je od věci.
Darker than black je naprosto fantastický anime počin. Kromě úžasného příběhu a skvělých postav má taky krásnou hudbu a nezapomenutelnou atmosféru. ;-) A krásného hlavního hrdinu...
Příběh se točí kolem nejrůznějších záhad počínaje branou, a konče? Nekonče nikdy ;-) Je to záhada na záhadě, Mt. Everest ze záhad. Ovšem hlavní příběh je jen rámcem, v první pětadvacítce je kolem dvanácti menších příběhů, které na sebe navazují. Různě se střídají hlavní hrdinové, vyšetřovatelé záhad, a především se objevují noví a noví agenti - tzv. kontraktoři (kontrakt je smlouva => kontraktor - ten, co uzavřel smlouvu. Nechce se mi vymýšlet umělé překlady, které se beztak neuchytí; kontraktor je pěkné rytmické slovo, navíc jeho nepočeštěná verze je užívána kanonicky.) - ti, kteří získali nadpřirozené schopnosti záhadným způsobem přes pekelnou bránu, ztratili emoce, sny, soucit... a zbyla jen obrovská síla. Samozřejmě ale i výjimka potvrzuje pravidlo. Ještě existují jakési zvláštní případy kontraktorů - panenky, jejichž vznik opět není nijak vysvětlen. Jsou to rovněž bytosti s nadpřirozenými schopnostmi, které mohou opouštět svoje tělo - jejich duše může - a sledovat a analyzovat dění na velké vzdálenosti, pokud jsou lidé, kontraktoři či jiné panenky blízko substance, kterou duše panenky cestuje - to může být například voda, sklo apod.
Záhadu, jak vznikly veškeré záhadné bytosti, se snaží vyřešit mnoho konkurenčních společností včetně policie, CIA, organizace Pandora či útvarem zvaným prostě Spolek (Syndicate), ke kterému náleží i Hei (kontraktor) a Yin (panenka), Huang (člověk) a Mao (kocour - kontraktor) - čtveřice hlavních hrdinů. Ovšem tyto organizace mají mezi sebou značně složité vztahy, stejně jako mají složité vztahy šéfové a podřízení, podřízení a podřízení podřízených... tak už to bývá. Ovšem v našem reálném životě jde spíše o finanční a materiální zařízení, o které musíme bojovat hlava nehlava, a musíme se držet, ať už se nám chování našich nadřízených líbí nebo ne. V Darker than black jde o samotnou existenci, o samotný ať už sebemizernější život.
Veškeré příběhy jsou dokonale promyšlené, napínavé a zajímavé. Našla bych zde i několik málo klišé, ovšem bez problému jsem se přes ně přenesla. Protože je to naprosto vynikající anime a většina příběhů mě opravdu bezmála nadchla.
Bohužel se o příběhu nemohu moc rozepisovat, protože prakticky jakákoli zmínka znamená spoiler a k většině faktů se má divák dopracovat s příběhem, znát je jako vstupní informaci by vám vyloženě zkazilo zážitek. Proto jsem vám k anime, které mě tolik nadchlo, vtáhlo do děje a jen tak na něj nezapomenu, napsala tak plochou, nezajímavou a nevypointovanou recenzi. Mrzí mě to, doufám ale, že vás to neodradí od shlédnutí, právě naopak! Přeji příjemnou zábavu, a alespoň tak skvělý zážitek, jako jsem měla já!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy