I. Hudba?

Tak s tímto článkem budu určitě vypadat, že nemám co psát a opisuju témata ostatních blogů. Shabota má na blogu podobné téma (mimochodem, ten chlápek se jmenuje Andrea Bocelli - promiň, nechala bych to, ale je to jeden z mých oblíbených tenorů a aji jsem od něj cosi zpívala...), ale já jsem si na něj taky přišla po svém. Konkrétně mě napadlo u klipu Lady Gaga - Alejandro, který jsme řešily s Arisskou. Tento článek rozhodně neobsahuje pouze moje myšlenky a nápady a hodlám to zdůrazňovat kdykoli na to přijde, protože nerada frajeřím s cizím slušně fungujícím mozkem na svém prohnilém a perverzním blogu v čele s CHORÝM mozkem :-P. Další inspirací byla "SEB"ova přednáška na Advíku, který mým mozečkem proplouvá už bezmála měsíc. Na ní totiž přišlo na obvyklou situaci, kdy přednášející něco řekne, já nesouhlasím, ale v první chvíli nevím, co se mi na tom vlastně nezdá, v druhé nevím, jak to vysvětlit, ve třetí se bojím, že mě Seb umlátí, zfackuje, sežehne plamenometem nebo jinak exemplárně vysvětlí, že jsem se tak trochu spletla... a ve čtvrté stáhnu ocas mezi nohy a poslouchám jako pravý velký nezastrašitelný ultimate seme.
Nejdřív bych ale začala tématem spíše technickým a lehce nudným, možná jsem o tom už dokonce někde psala, nejsem si jistá. Každopádně Seb se zmiňoval o dvou zásadních věcech: elektronické pozměnění, mnohdy naprostá přeměna, zvukové stopy a s tím související balamutění hloupého lidského mozku pomocí levných fyzikálních triků.
Na úvod bych řekla asi toto: náš mozek je denně oblbován vším možným a nijak zvlášť nám to nevadí. Příklad: kamarádi, zrcadlo, váha, počítač, miliony optických a dalších fyzikálních jevů... Přestali byste používat PC jen proto, že to, co vidíte na obrazovce, nejsou skutečně barvy, ale pouze správná intenzita kanálů RGB, které jednoduše zblbnou vaše barvocitné čípky? A pokud vám nevadí toto, proč by vám měla vadit hudba, které stejně jednoduše zblbne vaše ucho?
Tento trik je postavený na pasážích, kde jsou pouze nemelodické výkřiky apod. a v konfrontaci s nimi obvykle sladká chytlavá melodie. Melodie vám přijde mnohem sladší, melodičtější a chytlavější, než by vám přišla bez toho zbytku, což má na svědomí kontrast. Typický příklad: Rihanna - Umbrella. Staré známe Ella-ella-ella-ella-e-e-e... Mně se to taky líbilo, o to nic... Lady GaGa - Bad Romance... Ano, toto je trik, vážně to tam není jen tak. Samozřejmě to není tak, že by si to sama interpretka vymyslela s účelem dostat lidi. Někdo někomu vysvětlil fyzikální princip, ten někomu dalšímu popsal, jaký to má vliv na lidi, ten to poslal někomu, kdo skládá, ten to zdůraznil někomu, kdo textuje a tak vznikly tyhle hity s obrovským vlivem doslova na lidské mozky. Tohle je takový podvědomý like, když si ty hity trošku naposloucháte, budou se vám líbit, nebylo by přirozené, kdyby nelíbily.
Toto jsou fakta. Na druhou stranu, je tohle špatně? Člověk si po celou dobu své existence snaží přivodit nějaké příjemné pocity. Někdo kouká na porno, někdo na sumo, někdo na býčí zápasy, někdo jezdí F1, někdo zpívá; k tomuhle ale patří i obyčejné věci, jako objetí, držení se za ruce, milování.... Všechno má v konečném důsledku stejný účel. Proč si ale podobný pocit nepřivodit takto? Je to snadné, může to udělat každý, kdykoli, kdekoli.... Argumentovat se dá tak, že takový zážitek v zásadě není opravdový, ale co je opravdové? Spoustu lidí drží při životě fantazie, sny, představy... a copak to je realita? Přesně tak, jako chytře složená písnička, jsou v našem mozku. Je ten, kdo vymyslel tuto metodu, tedy génius nebo zmrd? Samozřejmě, určitě na tom vydělal hrozné prachy on, nahrávací studia, interpreti, technici a my fanoušci za to hrozné prachy utratili, ale je to smysluplná investice? Jen je nakonec snazší a jistější koupit si CD než dárek pro člověka, do kterého jsem zamilovaná/ý, ale může mě odmítnout nebo opustit...
K dalšímu ze svých tří témat, tentokrát tomu asi nejtechničtějšímu: elektronická úprava zvukové stopy. Když vytvořím nahrávku svého hlasu na PC, bez ohledu na kvalitu mikrofonu a nahrávací technologie budu zní úplně jinak, než ve skutečnosti. Hlasu i ostatním nástrojům bude chybět další rozměr, šířka... dokonce i barva se změní. Elektronicky můžu hlasu tyto vlastnosti dodat a přiblížit se znovu k realitě. Problém je v tom, že člověk je marnivý nenasytný tvor, který nechce vystavovat svoje nedostatky, a když už se dá do úpravy, obvykle zajde dál, než kam by měl. Tady mi to trošku ujelo, tady je to trošku rozklepané, tady mi docházel dech.... toto na konečné nahrávce nepoznáte. Teoreticky to tak být nemusí, prakticky to tak je. Proto je těžké poznat, který interpret umí zpívat nebo hrát, a který dobře produkovat. Navíc o nedostatcích a popřípadě způsobu jejich nápravy může rozhodnout taky producent, třetí osoba, bez ohledu na interpreta. Ve svém zájmu bychom si měli zjistit, kdo dělá produkci a postprodukci předtím, než půjdeme na koncert.
Navíc, lidi si v tomto ohledu neskutečným způsobem přestali věřit. Jedna ze školních kapel u nás hledala zpěvačku a jeden kamarád mě navrhl, tak si se mnou šli promluvit a chtěli moji nahrávku. Poslala jsem jim jednu ze svých nahrávek a okamžitě mi bylo zdůrazněno, jak jsem to přehnala s efekty vibrata. Oni mi prostě nevěří, že takhle zpívám. To, že to nezní přirozeně, je otázka špatné techniky, ale zkrátka mi nevěří, že takto opravdu zpívám. Ale můžu se vůbec v dnešní době bránit tím, že takovéhle předsudky nejsou fér?

Komentáře

 1. Ubohy monitor to jinak delat nemuze, chudacek se drzi toho, co ma.....kdo rika, ze kdyby monitor mel technologii na skutecne barvy, ze by pouzival RGB? nicmene muzikani by se urcite nemuseli omezovat na jediny hudebni motiv v prubehu sedmi minut a par fyzikalnich triku....coz neni vyzva k souboji, jen me to tak napadlo :) ja si Lady Gagu taky poustim, k praci....

  OdpovědětVymazat
 2. Když se to víc opakuje, víc ti to zůstane za nehtama... A ještě, aby mě můj UKE vyzýval k souboji :-D

  OdpovědětVymazat
 3. ja mam nehty na minimu, za ty se nic nevleze :-D a chces se snad popasovat, gregori seme? :-D

  OdpovědětVymazat
 4. :-P to je ale nehet na tvým mozku, problém by mohl nastat jedině, kdybys neměla mozek ^^ :-D a sakra... FLAME WAAAR!

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy