Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Recenze Smrti krásných srnců od Miloše Němce:


Útlá knížka vzpomínek Oty Pavla na dětství, těžké časy německé okupace i budování socialismu, na Berounku plnou ryb, na hodnou maminku a především na podnikavého tatínka. Právě tatínek Leo Popper je hnacím motorem všech příběhů. Ve stejnojmenném filmovém provedení v režii Karla Kachyni si Leo Poppera zahrál ve své životní roli Karel Heřmánek. Ota Pavel vzpomíná na tatínka s láskou. Vypráví o vzestupech a pádech tohoto geniálního obchodníka, s laskavostí zmiňuje i jeho slabosti. Dále vypráví o statečnosti obyčejných lidí, o přátelství a o krásné přírodě za hradem Křivoklát. Knihu věnuje své mamince, která měla za muže jeho tatínka. Smrt krásných srnců je trochu smutná a moc pěkná česká knížka. 


Recenze stejnojmenného filmu od uživatele tom:


Svět Oty Pavla - to je především svět jednoduché životní pravdy, opravdových lidí a přírody, jíž ovšem musí člověk rozumět, aby pochopil její hloubku a velikost. A právě o atmosféru tohoto světa šlo režiséru Kachyňovi především. Mnohé musel domýšlet, zejména při líčení života rodiny Popperových před válkou. Zachycuje tu eskapády tatínka Lea, který působí jako agent firmy Electrolux, a zároveň nádherné chvilky strávené na břehu Berounky v chalupě převozníka Proška. Tatínkovo fanfarónství se pod tlakem doby mění, ale jeho vitalita se plně projeví v době okupace, kdy téměř před očima němců vyloví svůj bývalý rybník a s nasazením života obstará srnčí maso, aby jeho děti měly šanci přežít koncentrační tábor.


Učili jsme se v češtině, že musíme odpovídat na položené otázky. Co je tedy Smrt krásných srnců? Je to sbírka povídek od autora Oty Pavla. Nu a zbytek za mě řekli pánové recenzenti ;-) Druhý recenzent, tom, píše o stejnojmenném filmu na motivy povídky.
Většina recenzentů po internetu se shoduje na tom, že Smrt krásných srnců je smutná komedie. A já se přidám. Celou dobu se smějete, pak umře tatínek a už hledáte papírové kapesníčky... Spoiler? To vlastně u povídkové sbírky jako celku, který na sebe přímo nenavazuje, tak úplně nejde. Každá povídka má jinou pointu, mnohdy na sebe ani časově nenavazují - v čase se docela skáče tam a zpátky - a když tyto povídky prakticky výhradně vyprávějí příhody tatínka Lea Poppera, je skoro jisté, že vyprávění skončí, když tatínek umře. A ve které povídce? To vám nemůžu říct, spoiler je přeci spoiler!
Většina z vás asi zná spíše spíše film než povídky a proto bych se ráda věnovala ještě ze začátku srovnání s filmem. Já jsem film viděla několikrát, ale spíše útržkovitě, málo jsem se soustředila a málo jsem si pamatovala. Rodiče mi řekli, že se na něj musím dívat, ale byla jsem malá a vůbec jsem nechápala, proč tatínek loví ty krásný srnečky a kam to ti jeho kluci vlastně odchází, jestli na skautskej tábor... tábor... koncentrace bude asi to, co mi chybělo k pochopení. A navíc jsem se za pár let naučila být dost skeptická k máminým citovým výlevům, zvláště po pár hrozných v potocích (máminých) slz utopených překvapeních při vyvrcholení prvoplánových průhledných zápletek. Automaticky jsem Smrt krásných srnců zařadila do této kategorie filmů a byla to opravdu chyba. Jediná tatínkova příhoda není bez pointy. Vše dává smysl, navazuje na sebe, odpovídá si a objevit chybu nebo nepříjemnou odchylku ve stylu by byl opravdu nadlidský výkon nějakého pěkně zkyslého škarohlída.
Zásadní rozdíl mezi filmem a knížkou je ve vyznění. Film je spíše smutný a kniha spíše veselá. Proč? Ve filmu tatínek loví srnce a kluci odcházejí do koncentráku. Tatínek ještě zůstává doma, maminka a nejmladší syn také, ale dva starší kluci na konci odchází, mizí v mlze a nikdo neví, co s nimi bude. V knížce se ale dozvíme, že holocaust přečkala celá rodina, což mi udělalo velkou radost. A mámě nakonec taky, když jsem jí to řekla. A knížka už jí leží na nočním stolku.... 

Sbírka Smrt krásných srnců obsahuje tyto povídky:

Nejdražší ve střední Evropě
Ve službách Švédska
Smrt krásných srnců
Kapři pro Wehrmacht
Jak jsme se střetli s vlky
Otázka hmyzu vyřešena
Králíci s moudrýma očima


Líbily se mi všechny, maličko méně asi střetnutí s Vlky, jinak je ale jedna lepší, než druhá. Nejdražší ve střední Evropě, která popisuje velmi povedený obchod mezi dvěma přáteli dovedený do naprosté absurdity, mi způsobila akutní bolesti břicha. Je to naprosto geniální. Kdyby si někdo vyžádal několikastránkový ukázkový příklad českého nepříliš suchého humoru, nascanovala bych mu tuhle povídku. 
Ve službách Švédska je dalším takovým příkladem a Kapři pro Wehrmacht jakbysmet. Ve všech takovýchto povídkách najdeme výběr situací, které se prostě musí zvrtnout i kdyby nechtěly a vždycky nám připomenou, že i dva metry se mohou vejít pod nehet. 
Smrt krásných srnců je méně veselá, je trošku drsnější a velmi výrazně vypovídá o tom, jak se židé měli špatně, co všechno jim bylo odpíráno, a jak zoufalí nakonec byli, kam až daleko dokázali zajít pro zachování života v tomto případě svých dětí.
Otázka hmyzu vyřešena je o takové klasické lidské nedůvěřivosti a hlouposti. O lidech, kterým se musí vše vysvětlit polopaticky a nestačí to ani několikrát. No a konec konců také o tom, jak všelijak se dají dělat obchody...
A Králíci s moudrýma očima jsou další tatínkův velký objev a vášeň, které podléhá. Slibuje, kolik toho celé rodině přinese a v čem všem jsou jeho králíci skvělí. Králíci tatínka skutečně milují a nezbavil by se jich i kdyby snad někdy chtěl... A chtěl by? Přečtěte si sedm krátkých milých lidských poutavých povídek a zjistíte to :-)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy