Odin (Wotan)


Odin je otcem všeho, je to nejstarší a nejmocnější severský bůh. Stvořil nebesa, zemi i člověka. Mezi lidmi je známý také jako Wotan. Jeho kouzelné kopí jménem Gaugnir nikdy nemine cíl. Jeho otcem je jeden z prvorozených lidí jménem Borr a jeho matkou ledová obryně Bestla. Svět stvořil společně se svými bratry, kteří se jmenovali Vili a Ve.
Za svou moudrost a své schopnosti musel ale draze zaplatit. Obětoval jedno oko, aby se mohl napít ze studánky poznání a porozumění. Největší oběť však podstoupil, když devět nocí visel na stromě života Yggdrasilu. Přibodnutý kopím, žíznivý a vyhladovělý nakonec devátého dne spadl mrtev ze stromu. Když ale vstal z mrtvých, přinesl si s sebou tajemství run a mnoho dalších tajemství, která zná jen on sám a s lidmi se o ně dosud nepodělil. Mezi lidmi se prochází v podobě starce, vlídnost oplácí bohatstvím, úslužnost moudrostí, pokud se k němu ale lidé nechovají přívětivě, oplácí jejich nedobrotu pomstou.
S Odinem jsou spjati dva havrani, Munnin (= vzpomínka) a Huginn (= myšlenka), kteří mu nosí zprávy o dění ve světě mezi lidmi. Do bitvy jej nosí osminohý hřebec Sleipnir, jeho oddaný a vytrvalý služebník. Odin sám umí měnit podobu, dokáže se stát sehnutým starcem, ptákem či jakýmkoli jiným zvířetem.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy