Ragnarok


Soumrak bohů, čas sekery, meče, větru a vlka nastane, až se všechno na světě ocitne v troskách. Vlk Fenris, jedno z obludných Lokiho dětí, se dostane z pout, ve kterých ho drželi bohové. Loki připluje s armádou mrtvých na lodi stvořené z jejich nehtů. Surt, který čekal s plamenným mečem u bran Muspellsheimu, sežehne plameny všech devět světů. Had Midgard otráví svým jedem moře i pevninu.
Potom Heimdall zatroubí na svůj roh a bohové vyrazí do bitvy. Thor zničí hada Midgarda, sám však zemře otráven jeho jedem. Odina zabije vlk Fenris. Odinův syn Vidar pomstí svého otce a roztrhá vlka na kusy. Loki a Heimdall se zabijí navzájem. Země zmizí v moři, slunce zčerná, jasné hvězdy spadnou z oblohy, nebe shoří. Bohy, lidi, muže, ženy, syny a dcery Aska a Embly navstíví smrt.
V úkrytu stromu života Yggdrasilu však přežijí dva lidé, Lif a Lifthrasir. Živit se budou jen ranní rosou a celé lidstvo se z nich znovu narodí. Země se znovu vynoří a zazelená, svěží a čistá. Balder a Hoder znovu ožijí. Řeky se zaplní rybami, lesy zvířaty, pole obilím.
Děti Lifa a Lifthrasiry se budou procházet po loukách nového světa a uvažovat o minulosti a budoucnosti. V trávě možná najdou pár zlatých šachovnic, které jim připomenou bohy, jak na nich kdysi hráli své hry nahoře v Asgardu, a vzpomenou si na Odina, na jeho děti a na slávu a lesk dávné říše bohů.

Komentáře

  1. Nielian. Please put Google translate on your blog. Scandinavian mitologi is very interesting. I like Your blog and keep ahead in Yor work... Best regards from Marjan from Zadar, Croatia

    OdpovědětVymazat
  2. Hi :-) Thank you very much! By the way, by Google translate you mean the miniapplication? If yes, I am so sorry but it is now unavailable. Or did you mean something else? :-)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy