Thor

Thor je nejsilnější ze severských bohů. Je to syn Odina a samotné Země. Jezdí na povoze taženém dvěma kozly a bojuje proslulým kladivem Miollnir, se kterým je prakticky neporazitelný. Uzvedne jej pouze v železných rukavicích, ani ty by ale na boj s touto smrtonosnou zbraní nestačily. Proto Thor nosí ještě pás, který zdvojnásobí jeho sílu. Stráží Asgard, říši, kde žijí všichni bohové, před obry a jinými zlými stvořeními. Ochraňuje také příbytky všech svých stoupenců.
Síla rusovlasého  boha je legendární, přesto má své hranice. Thor se jednou vydal společně s vychytralým bohem Lokim do země obrů za dobrodružstvím. Chtěli změřit své síly s obry.
Jednoho dne se rozhodli utábořit v jeskyni, na kterou náhodou narazili. Když ráno vstali, ke svému zděšení zjistili, že přenocovali v rukavici obra, který spal opodál. Představil se jako Skrymir a navrhl společnosti, aby se k němu připojila, mají totiž společnou cestu. Obr vzal cestovatelům jejich jídlo, aby měli lehčí zavazadla a dokázali s ním držet krok. Když obr usnul, chtěl Thor otevřít vak s jídlem, nedokázal ale rozepnout ani jedinou přezku. Třikrát se obra pokusil zabít ve spánku svým kladivem, obr se ale vždy jen převalil se zamumláním: „Asi na mě spadl žalud,“ a spal dál. Když se s nimi obr druhý den rozloučil, doporučil jim, aby místo na hrad Utgard zamířili rovnou zpátky domů.
Samozřejmě se nedali odradit a naopak spěchali do Utgardu, kde na ně již čekali obři. Loki se zmínil, že má takový hlad, že by snědl víc než obr. Obři se jej rozhodli vzít za slovo a Loki měl s obrem Logim soutěžit v tom, kdo rychleji sní mísu plnou masa. Oba jedli stejně rychle, obr ale spolykal i kosti a talíř.
Potupa vyprovokovala Thora, aby se sám postavil proti obrům. Navrhl jim závod v pití. Obři mu podali velký roh, který prý ti nejméně schopní z nich pijí na třikrát, on by jej měl vypít na jeden pokus. Ale ať se snažil jak chtěl, z rohu nedokázal upít skoro nic. Obři znovu zvítězili. Doporučili Thorovi, aby uznal svou porážku a vrátil se domů, ten to ale odmítl. Trval ještě na dalších úkolech. Obři mu uložili zvednout ze země velkou šedou kočku a v zápase porazit starou chůvu Elli. Vší silou dokázal zvednout kočce jednu packu z podlahy, stará chůva jej ale srazila na kolena.  Thor konečně uznal svou porážku, obr Utgard-Loki se mu ale opět vysmál.
„Loki soutěžil v jezení se samotným ohněm, nemohl tedy vyhrát. A ty Thore, jsi pil z rohu, jehož druhý konec byl ponořený v moři. Vypít oceán nedokáže nikdo, ty jsi ale snížil jeho hladinu. Příliv a odliv budou připomínat tento tvůj čin. Kočka, kterou jsi zvedal ze země, byl ve skutečnosti had Midgard obtočený kolem celé země. A chůva Elli byla zživotněním stáří, které ještě nikdo neporazil a ani neporazí. Až půjdeš zpět do Asgardu, země bohů, uvidíš tři veliká údolí. Jsou to stopy po úderech tvého kladiva. Myslel sis, že biješ obra Skrymira. Byl to ale klam.“
Když Thor zvedl své kladivo, aby se pomstil za urážku, kterou mu obři uštědřili, celý hrad i s obry zmizel.
„Prohnaní vždy porazí silné,“ uzavřel to Loki s úsměvem. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy