Čekáme na Requiem for the Indifferent

9.3. 2012 se dočkáme pátého studiového alba jedné z nejslavnějších a nejambicióznějších kapel na světové metalové scéně - řeč je o nizozemské kapele s názvem Epica. Jejich poslední album Design Your Universe vyšlo v říjnu 2009, takže jsme si na Requiem for the Indifferent počkali něco přes 2 roky. Předchozí alba (The Phantom Agony, Consing to Oblivion a Divine Conspiracy) byla vydávána v o něco kratších časových intervalech, to se ale Epica věnovala pouze sobě, abych tak řekla. V roce 2011 se ale objevil nový projekt, kapela s názvem MaYan. V jejím čele je skladatel, textař, kytarista a zpěvák Mark Jansen, který přesně ty stejné 4 funkce zastává i v Epice.

Jansen nasadil sobě i pár hudebníkům z Epicy, kteří mají přebytek volného času, jak se zdá, pořádné pracovní tempo. Ještě než se dostanu k jádru tohoto sdělení, upřesnila bych ráda, kterých hudebníků se to týká. Průnik MaYan a Epicy tvoří momentálně: Mark Jansen (zpěv, kytara), Isaac Delhaye (kytara), Arien Van Weesenbeek (bubny), Simone Simons (zpěv).
První album MaYan s názvem Quarterpast se objevilo v květnu roku 2011. Následovala krátká club tour po Nizozemí, natáčení videa a vystoupení na letních festivalech. Na začátku podzimu začala Epica nahrávat Requiem for the Indifferent. V listopadu MaYan vyrazili na tour do Jižní Ameriky. Hudebníci, kteří se podílejí na obou kapelách, dokončili svoje nahrávání v polovině října a prakticky hned na to vyrazili na tour s MaYan. Tour tedy netrvala moc dlouho a na úplném konci listopadu přišly krátké prázdniny, pravděpodobně odpočinek před velkolepou Tour Epicy, která bude následovat po vydání nového alba.
Ještě krátce k MaYan: Kapela začíná a je tedy velmi vstřícná. Dávají možnost fanouškům zdarma stahovat některé jejich písničky a poskytují zajímavé rozhovory. Informace o nich najdete na jejich webových stránkách www.mayanofficial.com nebo na oficiálních stránkách Epicy www.epica.nl . Pravděpodobně chtějí využít návštěvnosti stránek Epicy k tomu, aby se o nich fanoušci dozvěděli. Proč ne :-) Na youtube se objevilo jejich první video s názvem War on Terror se silnou protiválečnou tematikou. Kapela se věnuje tématům jako je politika, vykonstruované válečné konflikty a nenasytná touha po penězích a majetku. Jak bude pro nás všechny jistě velkým překvapením, inspirovala je kultura Mayů, přesně těch Mayů, co neměli dost velký šutr na to, aby na něj nakreslili delší kalendář, a skrz to si teď jistá skupina lidí namlouvá, že v roce 2012 skončí svět. Mimochodem, na oficiálních stránkách Epicy jsem objevila zmínku, že Consign to Oblivion (album z roku 2005) je také inspirováno touto kulturou, a upřímně doufám, že to překvapí i někoho jiného než mě, protože jsem si toho při poslechu nikdy nevšimla.

Zpátky k Epice. Kapela momentálně pracuje na tom, aby fanoušci byli co nejvíce napjatí a nemohli se jejich nového alba dočkat. První písnička, která se k nám dostane v nejbližších týdnech, nese název Monopoly on Truth. Každý týden se na oficiálním youtube channelu Epicy objeví vrstva této písničky. Jako první byly zveřejněny bubny, tuto neděli přibyla kytara a další vrstvy budou následovat.
K dispozici máme artwork a tracklist - artwork jsem přidala nahoře (přebal alba) a níže najdete tracklist.

1 – Karma
2 – Monopoly on Truth
3 – Storm the Sorrow
4 – Delirium
5 – Internal Warfare
6 – Requiem for the Indifferent
7 – Anima
8 – Guilty Demeanor
9 – Deep Water Horizon
10 – Stay the Course
11 – Deter the Tyrant
12 – Avalanche
13 – Serenade of Self-Destruction


Na oficiálních stránkách Epicy se objevil tento komentář k albu, sice není uvedené, kdo je jeho autorem, ale pravděpodobně je to Mark Jansen. (text jsem volně přeložila, originál je dostupný zde, záznam z 1.12. 2011, za případné nesrovnalosti se omlouvám)

Requiem for the Indifferent
Tento název naznačuje konec určité etapy. Lidé nemohou dále s hlavou v písku ignorovat, co se kolem nás děje. Stojíme tváří v tvář mnohým výzvám. Je tu obrovské napětí mezi náboženským vyznáním a kulturou, války, přírodní katastrofy a velká finanční krize, nad kterými ztrácíme kontrolu. Více než kdykoli předtím se musíme stmelit, abychom dokázali tyto problémy překonat. Existuje vzájemné spojení mezi vesmírem, zemí, přírodou, zvířaty; a nová etapa, která přichází, bude znamenat konec pro ty, kteří to nechtějí nebo nedokáží pochopit. Konec pro lhostejné a nevšímavé, ale velká naděje na nový začátek a nové šance!

Do vydání alba dnes zbývá 40 dní, nebo 39,5 dne od času vydání tohoto článku, chcete-li. Pro většinu nedočkavých fanoušků to bude asi dost dlouhých 40 dní, ale můžeme si krátit čas hledáním toho, jak Marka Jansena inspirovala na albu Consign to Oblivion mayská kultura. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy