Loki

Vzhledem k současnému rozruchu kolem Lokiho a Thora v souvislosti s filmovými adaptacemi Marvel komiksu musím připomenout, že Loki podle skandinávských pověstí není adoptivním bratrem Thora a je to vlastně úplně jiná postava. Filmovému ani komiksovému Lokimu se tento článek nevěnuje.

O Lokim vypráví několik zajímavých příběhů, některé se ale prolínají s příběhy jiných bohů, které už jsem zde zveřejnila. Nebudu je psát znova a budu se věnovat novým příběhům, které tu ještě nejsou. Loki a Thor v zemi obrů je příběh především o Thorovi a je popsaný v příspěvku s názvem Thor. Lokiho smrt je z velké části popsaná v příběhu o smrti Baldera - příspěvek Balder. Nakonec jeho role v Ragnaroku je popsaná v příspěvku Ragnarok.

Loki dokáže měnit podobu, může se měnit ve zvířata i ve věci. Také má velmi zajímavou rodinu. Jeho dětmi jsou vlk Fenri, had Midgard a bohyně smrti Hel. A nejsou jediní.

Bohové v Asgardu byli neustále vystavování nájezdům jejich nepřátel. V pravý čas se ale objevil tajemný zachránce, který nabízel, že vybuduje kamennou zeď kolem celého Asgardu. Jeho cena však byla neúnosná: výměnou chtěl bohyni Freyju za manželku a slunce a měsíc. Bohové se rozhněvali a chtěli muže vyhnat, Loki byl ale o krok napřed. Navrhl, že muž svou cenu dostane jen tehdy postaví-li zeď za půl roku. Jeho úmysl byl takový, že muž zvládne postavit možná půl zdi, ta ale bude zadarmo. Cizinec souhlasil ale pouze pod podmínkou, že mu může pomáhat jeho kůň. Bohové neprohlédli lest a souhlasili.
Za půl roku se proti všem zákonům přírody cizinec opravdu blížil k dokonání svého díla. Bohyně Freyja se ta něj rozhodně nemohla provdat, nemluvě o tom, že mu bohové nemohli věnovat slunce a měsíc. Do téhle šlamastyky zatáhl bohy Loki, bylo tedy na něm, aby situaci zvrátil. Uvědomil si, že cizinec nedokáže svou práci dokončit bez svého koně. Proměnil se v krásnou kobylku a koně odlákal. Když to cizinec zjistil, rozzuřil se a jeho maska spadla. Byl to přestrojený obr, nepřítel bohů. Jeho odměnou se stala ohromná rána do hlavy Thorovým kladivem Miollnir.
 Po nějaké době se Loki vrátil do Asgardu, nebyl ale sám. Přivedl s sebou osminohého hřebce Sleipnira, své dítě, a věnoval jej Odinovi. Je to nejspolehlivější kůň ze všech, který Odina nikdy nezklamal.

Odin a Loki byli společně na cestách. Měli hlad, a tak zabili vola a v peci, kterou sami vyrobili, jej chtěli upéct. Za velmi dlouhou dobu maso stále nebylo hotové a bohové byli zmatení. Vzápětí přistál na blízkém stromě velký orel, přestrojený obr jménem Thiassi, a řekl jim, že to on způsobil, že se maso nevaří. Začne se vařit jen pokud mu bohové slíbí, že se s ním rozdělí. Bohové souhlasili. Vzápětí se maso skutečně uvařilo, spořádal jej ale sám obr a Lokimu a Odinovi nic nenechal. Rozezlený Loki udeřil obra klackem, ten zcela nečekaně přilnul k orlovu peří a orel jej unášel ke své jeskyni.
Loki se dožadoval, aby jej obr pustil. To ale nebylo zadarmo. Obr chtěl pro sebe získat jablka mládí, která opatrovala bohyně Idun. Díky nim byli bohové stále mladí. Loki souhlasil, a když se vrátil do Asgardu, přesvědčil Idun o tom, že sám našel strom s jablky, která jsou mnohem hezčí, než ta Idunina. Pod záminkou, že jí strom ukáže, ji vylákal z Asgardu, kde ji unesl Thiassi.
Bohové bez jablek mládí stárli a zoufale se snažili vypátrat, kam Idun zmizela. Někdo si vzpomněl, že ji viděl s Lokim, a tak dostal Loki podmínku: buď přivede Idun zpět nebo zemře.
Loki v podobě sokola letěl do Thiassiho hnízda, kde právě byla Idun samotná. Proměnil ji v oříšek a nesl ji zpět do Asgardu. Obr Thiassi se pustil za ním. Bohové v Asgardu spatřili tu zvláštní podívanou a dostali nápad. Připravili hranici a jakmile přistál Loki s Idun, zapálili ji. Thiassi vletěl přímo do ohně a popálil si křídla. Za svou opovážlivost unést bohyni zaplatil životem. Jeho oči vyhodil Odin na oblohu, kde září jako hvězdy.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy