Sebepoznání

Bavíte se občas rádi nějakými těmi testy osobnosti? Většina z nich je čistě na pobavení v dlouhé chvíli, ale Káťa, moje kamarádka, ze které bude jednou slavná psychiatrička, mi doporučila test, který mě překvapil svou trefností: http://spt.skeletus.com/
Na této stránce zjistíte, jaký ze šestnácti typů osobnosti nejspíše jste (žádný test není neomylný). Více si o sobě můžete přečíst na stránce s vtipným názvem www.bilelamy,cz (která je prapůvodně o PC hrách! What the hell?) nebo na webu www.mujtyp.cz, což je v principu seznamka. Na wikipedii jsou také užitečné informace.
Stránka mujtyp.cz obsahuje oddíl o vztazích, který mě pozitivně překvapil. Je dost pesimistický, snaží se opravdu rozvést veškeré potíže, které určité osobnostní typy spolu ve vztazích mají. Doporučuji jej proto, že mně pomohl vyřešit pár vztahových záhad. Nezapomeňte ale na to, že na člověka můžeme uplatnit ještě spoustu dalších psychologických teorií a v žádném případě neplatí to, že by všichni ENFJ byli stejní. Do hry vstupuje jestli je onen člověk jedináček, prvorozený, nejmladší sourozenec, v jakém prostředí vyrostl... A pro některého člověka je vyloženě strašákem být ve vztahu tím slabším, který dostává menší prostor, někdo jiný stejného osobnostního typu to naopak vyhledává. Ve vztazích se často držíme myšlenky "better the devil that you know", a časem se můžeme chytat vztahů, které nám připomínají vztahy z minulosti.
Ráda bych se podělila o jednu svou myšlenku: všimněte si, že mezi některými typy osobnosti se typicky naváže vztah typu kontrola či podpora, kdy jeden je šéf a druhý podřízený. Podle mě to vůbec nezáleží na intelektu či schopnostech, ale na našich vlastnostech, díky kterým nás protějšek považuje za silné a nezranitelné nebo naopak za slabé a nesamostatné. Podobné asymetrické vztahy nás můžou negativně ovlivnit a vychýlit jedním či druhým směrem naše sebevědomí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy