Kdo nemá rád sebe...

Source:
http://www.123rf.com/photo_7991002_abstract-heart-tree.html

Nejsem autorem tohoto obrázku a nevyhrazuji si na něj žádná
autorská práva.
... nemá rád ostatní.

Teoretický úvod:
Vycházím z teorie MBTI: všichni vnímáme a usuzujeme. Vnímáme pomocí intuice (N) a pomocí smyslů (S), každý z nás ale má své preference, který mechanismus je pro něj přirozenější. Usuzujeme pomocí citu (F) nebo logiky, myšlení (T). Opět se u každého z nás uplatňují oba mechanismy, ale jeden je více v popředí.

Praxe:
Každý z nás potřebuje mít rád sám sebe, je to pro nás mnohem důležitější, než by se mohlo zdát. Je třeba se sám k sobě chovat hezky, dát na své názory, pracovat na svém sebevědomí. Uvědomovat si, že sebevědomý a nafoukaný člověk zdaleka není totéž. Sebevědomý člověk může být skromný. Sebevědomí není žádné synonymum k utlačování ostatních, povyšování se a k podobným vlastnostem, které si méně sebevědomí lidé spojují se skutečnou vírou sama v sebe.
V rámci zdravého přístupu sám k sobě se člověk potřebuje čas od času pochválit, stejně jako cítí potřebu sám sebe občas pokárat. Káráme se, to nám přijde "fér". Proč je tedy problém se také chválit? Proč se bojíme být ve vlastních očích dobří?
Když se F člověk snaží pochválit sám sebe a v okolí je mnoho T lidí, často se proti takovému chování vyhrazují, protože - jak nás nejspíš učili rodiče - samochvála smrdí. F lidé bývají více empatičtí a cítí, jestli se člověk vychloubá nebo jestli zkrátka zdravě posiluje sebevědomí a je dobré jej v tom podpořit. Je velmi důležité, abychom rozlišovali, kdo a proč nám chválení sama sebe vymlouvá a krizituje nás za to.
Jsou to nejspíš rodiče, kdo nám vštípil, že chválit se je špatné. A mnoho lidí kolem mě nedokáže tuto poučku nechat za sebou, i když už je přežitá. Naštěstí se vedle mě objevila osvícená F, která kamarádům ve svém okolí velmi pomohla si v problematice sebevědomí a sebechvály udělat jasno.
Každý má jiné priority a do života si přitahuje jiné lidi a události. Já jsem měla to štěstí, že jsme se vzájemně přitáhly se zmíněnou osvícenou osůbkou, to se ale nestane každému. Proto jsem se chtěla podělit o maličký kousek toho, co jsem se díky ní naučila :)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy