NFka

Tentokrát bych ráda napsala něco málo o temperamentu NF podle MBTI. Temperamenty jsou čtyři: NF (Snílci), NT (Myslitelé), SJ (Ochránci) a SP (Hráči/Kutilové).

Insight game je taková príma stránka, kterou objevila Katie (tu je jen tak mimochodem její blog) a ke všem temperamentům je tam taková obrázková prezentace, která je fakt skvělá, vřele doporučuji.
Typické vlastnosti jednotlivých temperamentů jsou tam pěkně popsané, já bych k nim ale chtěla doplnit nějaké písničky a možná i filmy, které mě napadají.

Opět si dovolím citovat Katie a uvést jako NF film Amelii z Monmartru. NFka jako snílci jsou často hrdiny známých ság. Vzpomeňte si třeba na Star Wars. Snílci, kteří jsou oddaní svým vlastním hodnotám a nechtějí se vzdát svých snů, i když je okolí od nich zrazuje, a zdá se nemožné je proměnit v realitu: Luke Skywalker (INFP), Mistr Yoda (ENFP), Padmé Amidala (ENFJ), Obi-Wan Kenobi (INFJ) a Qui-Gon Jin (ENFP). Další známý snílek je samozřejmě Harry Potter a také Albus Brumbál. Vzpomeňme si na to, jaký význam připisuje Brumbál lásce. Z Pána Prstenů jsou snílci Frodo, Aragorn, Faramir a Gandalf. Oblíbený snílek je třeba Baby z Hříšného tance. Jeden z nejznámějších snílků, který tak sám sebe i označuje v songu Imagine, je John Lennon (proto ti Beatles).

Snílci bývají nositeli hodnot a jsou ochotní pro dobrou věc obětovat pohodlí, a pokud je to nezbytné, tak i život. Klasicky je potkávají výzvy, které zpochybňují jejich morální kvality. Harry Potter (INFP) pocítil podobnost mezi sebou a Voldemortem (ESTP) a začal sám o sobě pochybovat. Frodo (INFP) uviděl podobnost sebe a Gluma (ISFP). Luka Skywalkera (INFP) nepříjemně překvapilo, že Darth Vader (ISTJ) je jeho otec. Baby (INFP) zase docela zmátl její táta (ENTJ), o kterém si myslela, že je jako ona, a potom náhle zjistila, že tomu tak není. O tom, jak se snílci k těmto výzvám postaví, se dozvíte, když si najdete na všechny ty filmy a knihy čas ;)

Chtěla jsem sem hodit nějaké NFkovské písničky. Super NFková písnička je od The Lumineers a jmenuje se Ho Hey. Minulé léto ji hráli stále v rádiích, takže ji nejspíš znáte. Je to taková INFx písnička. NF - sen o dokonalém vztahu, o dvou lidech, kteří k sobě perfektně pasují; I - I've been trying to do it right, I've been living a lonely life, I've been sleeping here instead, sleeping in my bed. Je to taková Ičková klasika. I má v hlavě celý vztah nalinkovaný, obvykle už nějakou dobu funguje. A v realitě? Nejspíš si ani nikdo nevšiml, že je zamilovaný. O tom, že by to řekl, nemůže být ani řeč.

NFka rádi podporují ostatní a věří, že všechno bude dobré. Nejlepší v tomto jsou ENFP, optimisté, či anglicky champions. Je tu krásný ENFP song od Palomy Faith jménem Black&Blue. Připomíná mi Kate (ENFP): Někdy se stane, že se člověk zamotá a úplně sejde z cesty, začne dělat něco opravdu šíleného. Potom se děsí sám sebe a začne se odsuzovat. Přesně v tuhle chvíli dokáže Optimista přijít a říct: No a co, sice děláš šílenost, ale pořád je to jen proto, že jsi hodné telátko, které hledá nějaký ideál, a nenachází. Nesuď se za to. Pokud se v tom nacházíte, poslouchejte dobře, vzpomeňte si na to, kým jste, a vraťte se zase zpátky na svou původní cestu. A věřte, že vaši skuteční přátelé vás soudit nebudou.
Tohle dokáží i INFP, ale vzhledem k jejich introverzi je to rozhodně vzácnější.
Pro Jčka to už je o hodně těžší. Jčka propadají tomu, že když člověk sešel z cesty, už se nemusí dokázat vrátit. Jako NFka věří, a když to člověk dokáže a vrátí se, obvykle jsou srdečně rádi. Ale aby člověka dokázali podporovat a neztráceli naději, to se musí naučit od svých P protějšků.

Do třetice bych chtěla přidat Can't change me od Chrise Cornella. NFka rádi učí lidi morálce, vychovávají, dávají ostatním příklad. Odtud taky jejich slabina - mohou se stát skutečně samolibými diktátory jejich vlastního pojetí světa. A ne každý je ochoten na NFkové hodnoty přistoupit.

NFka se taky umí pěkně zvrhnout. Dobrým indikátorem na zvrhlé ENFP je Kate, která je sama ENFP. A objevila dva  - Phoebe z Přátel, která je zcela sebestředná a lidi klidně vyvádí z míry nebo zamotává do jejich vlastních myšlenek a hodnot jen proto, že se nudí, a jednoho z nejděsivějších a nejzvrácenějších záporáků všech dob - Bonharta ze Zaklínače. To je teprve snílek... Společně jsme taky objevily zvrhlou INFJ - Marley z Glee, která naprosto podlehla domněnce, že je ostatním morálně nadřazená a chová se samolibě. Nedokáže najít hranici mezi hodnotou a vlastním přáním a pořád se cítí být v právu, diktuje hodnoty, takže to, co chce ona, je přece správné. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy