Těžký život II

Zpět ke článku o archetypech, kterým se v jistých životních etapách daří výborně a v jiných velice zle. V posledním článku s touto tematikou byla řeč o Diovi, Héře, Héfaistovi, Hádovi, a Persefoné. Shrnutí bylo stručné a pokud mě napadnou další dodatky, určitě je dopíšu.

Dnes bych ráda mluvila o Hermovi a Apolónovi, archetypech, které jsou velice vzdálené své animě - ženské části sebe sama.

Hermés je v mládí velice akční, přináší změnu a světlo kamkoli jde. Je s ním ohromná zábava, je to pověstný svěží vítr. Ovšem nese si s sebou taky pocit, že je všude jen hostem, že jen prochází. Je to pocit, který z něj má jeho okolí, ovšem i pocit, který má on sám. Proto hledá partnerku v Hestii, která tvoří domov. Teprve s ní Hermés najde svůj klid a místo, kam patří. Jenže extrovertní Hermés, který se nezastavuje, aby přemýšlel, nepřijde hned tak na to, co potřebuje. Není problém pro něj ženu okouzlit, uchvátit a opustit - to také často dělá, dokud se nechce usadit. Když se ale už usadit chce, přichází problém. Náhle si vybere ženu, která se mu líbí a už ji nechce opustit. A stane se mu něco, co ho ještě nikdy nepotkalo - jeho vyvolená (pokud nemá v sobě Hestii, a někdy i tehdy) opouští jeho. Hermés je v koncích, nic nechápe a překonat ztrátu je pro něj velice těžké. Ačkoli to samozřejmě dokáže, je to bůh změny.
Pro Herma je toto období velice těžké. Pokud mohu z pozorování odhadovat, v čem mimo jiné spočívá část tajemství jeho neúspěchu, je to jeho příliš akční povaha. Někdy ostatní až nutí k neustálé akci a jako extrovert vyžaduje velice často společnost partnerky. Jenže Hestia je velice soukromý tvor, má ráda svůj klid a potřebuje hodně prostoru o samotě. Je snadné ji zastrašit a ztratit, i když nejprve se zdá, že vše vypadá dobře a ti dva se k sobě hodí.
Píšu teď hodně osobně, protože se to týká člověka, kterého mám moc ráda. Třeba si můj článek přečte.

Apolón je rovněž archetyp člověka oblíbeného a uznávaného v mládí. Je to pohledný, úspěšný a reprezentativní muž, který uznává autority a je to takový ten správňák, jako Mirek Dušín. I v Rychlých šípech vzhlížely dívky k Mirkovi a žádaly jej, aby jim pomohl, aby se jich zastal před "těmi zlými". Mirek je nikdy nezklamal, viděli jste ho ale někdy se ženou? Já tedy ne.
Čistý Apolón je obvykle introvert, a zdá se, že úplně nechápe smysl partnerství. Nechápe, proč by se neměl věnovat svým koníčkům, ve kterých exceluje a ostatní jej obdivují, ale místo toho by se měl věnovat ženě, poslouchat ji a být k ní citlivý. Apolón není citlivý. V mnohém připomíná oživlou krásnou sochu.
Často je povrchní. Vybírá si krásné reprezentativní inteligentní ženy - velmi často Héru, ale i Persefoné. Určitě ne Démétér - o sebe se stará tolik, že na děti by neměl čas a její pozornost a obdiv by chtěl pro sebe, ne, aby obdivovala jejich děti. Artemis je jeho archetypální partnerka a s ní může nalézt naplněný vztah. Dokážu si jej představit i s Athénou. Hestia by pro něj mohla být snad i neviditelná (více o neviditelnosti se dočtete u Kate).
Nejčastěji kolem sebe vidím Apolóna s Hérou. Pokud ovšem Apolón nemá v sobě i další archetyp, vztah bezpochyby skončí, protože on jejich vztahu nedokáže dát takovou prioritu, zatímco pro ni je to to nejdůležitější v životě. Zajímavé je, že Héra dá přednost i nevěrnému Diovi před chladným Apolónem. Persefoné Hádovi. V nějakém mýtu o Apolónovi dala jeho vyvolená přednost Poseidonovi, který ji znásilnil.
Teď jsem z Apolóna vytáhla to špatné. Je mi líto, že tento archetyp nyní vypadá tak zle. Když už naváže vztah a dokáže jej udržet (obvykle díky jinému archetypu, který se u něj objeví), jeho silné hodnoty (ačkoli možná přejaté od nějaké autority) dávají vztahu stabilitu a řád. Nepodkopává vzájemnou důvěru nechutnými milostnými aférkami a spíše se stará o své záležitosti sám, než aby panovačně nakazoval manželce, co má dělat. Vztah s ním může být až příliš stereotypní, s věkem se ale priority partnerek mění a vzrušení a překvapení s věkem nejspíš trochu ztrácí svůj lesk.
Pro Apolóna je velmi těžké období kolem dvaceti let, kdy nedokáže navázat žádný vztah, ačkoli je tak skvělý. Je to pro něj tvrdá zkouška, než pochopí, že musí změnit sebe a objevit nový archetyp, aby získal to, po čem touží.

Komentáře

 1. Líbí se mi, jak jsi popsala Herma. Taky jsi asi dost dobře vystihla ten nejčastější problém ve vztahu s Hestií. Ale myslím, že to je zároveň problém a výzva, to, co je k sobě táhne, proč se navzájem potřebují. Je jen potřeba, aby našli rovnováhu a byli si té odlišnosti vědomi. A taky neexistují jen extrémní Hermové ;).
  A s Apolónem zcela souhlasím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná jsem Herma s Hestií popsala moc jednostranně. Pořád mi leží v žaludku příběh kamaráda, co přesně tenhle problém řeší, akorát není takové Nko, a kdybych na něj přišla s archetypy nebo s MBTI, myslel by si, že mi asi přeskočilo. Doufám jen, že se brzy poučí.

   Vymazat
  2. Mně to přišlo skvěle vystižené! Jednostranné mi to nepřišlo ani omylem; jistěže se můžou vyskytnout Hermové, které žádná neodmítne, ale ti pak nemají co řešit :D Naopak mi to přišlo výtečně rozvitá myšlenka, dost osobní na to, aby měla sílu a v sobě spoustu pravdy. A musím zde zmínit, jak jsi mě finálně motivovala k napsání Pantheonu - to ta touha někomu blízkému vysvětlit archetypy, aby mohl trochu víc pochopit sebe, jiné a dynamiku vztahů :) Třeba to bude v takové stručnosti stravitelné pro každého.
   Jinak bych ještě dodala k Tvému popisu Apolona s Hérou, že to podle mých zkušeností není tak snadné. Héra svým působením "vyvyšuje" Apolona k Diovi, takže hrozí tytéž problémy; rozhodování za ni, milostné zálety,... - vždycky platí, že co se má stát, to se stejně stane - ale na rozdíl od Dia je Apolon na ženě rozhodně nezávislejší, čímž manželství činí o to dramatičtější pro chudinku Héru.

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy