Zranitelné bohyně

Celý večer a dopoledne chci něco sepsat a konečně jsem si uvědomila, čemu se moje představa v hlavě nejvíce blíží - ženskému pantheonu. Když jsem četla skvělý mužský pantheon od své okouzlující kolegyně Katie, říkala jsem si, že na tohle navázat rozhodně nemohu, ačkoli Katie v závěru napsala, že možná v pantheonu budeme pokračovat já nebo lady V. Nezdálo se mi možné na něj navázat a musím říct, že to za nemožné do jisté míry stále považuji a budu se snažit k věci přistoupit svým způsobem. Určitě ode mě nemůžete čekat takový švih, stručnost a výstižnost, ale budu se snažit. O objektivitu se nesnažím. Mým jediným cílem je pomoci lidem více rozumět sobě. Diskuzi jsem samozřejmě kdykoli otevřena :) Nezdržujme to!

Démétér
Je to zranitelná bohyně a má tradičně extrovertní charakter. Je obrácená nikoli ke svému nitru, ale energii získává ze svého okolí, zejména od svých dětí. Po dětech touží a často je jimi zcela pohlcena již od útlého věku. Samozřejmě jim obětuje své koníčky, svůj čas, svou pozornost, ale často i to, co zejména moderní ženy se silnými achetypy Artemis nebo Athény považují za naprosto zásadní pro život: své vzdělání a nezávislost.
Touha po dítěti je u Démétér tak silná, že si jako podmínku pro to je mít neklade stabilní a funkční vztah. I v mýtu splodí s Diem dceru Persefoné aniž by si myslela, že by s tímto záletným a k tomu už ženatým mužem mohla žít. Démétér s mužem často žije zejména proto, že sama chce celý svůj život věnovat dětem, a pokud je to možné, je ideální, aby ji muž finančně zajišťoval a ochraňoval, ale pokud je její archetyp zcela čistý (což nepovažuji za časté), potom vztah s ním rozhodně není tím nejdůležitějším. Když se Démétér potká s tím pravým, většinou s Poseidonem, který je stejně živelný a nekonečný jako ona, potom mohou mít vztah, o který se velice pečlivě starají a budují jej, jakoby to bylo také jejich dítě.
Nejdůležitější ovšem bývá vztah s její dcerou Persefoné. Démétér představuje vnějšek, musí se potýkat se světem a neobrací se k sobě - vlastně ani nechce. Persefoné bývá introvertní a obrácená dovnitř. Sestupuje do hlubin své duše, zkoumá je a přináší tím Démétér poznání, které sama neměla a ani by nezískala. Archetyp Démétér má v sobě každá matka a archetyp Persefoné každá dcera.
Život nás nutí, abychom byli co nejkomplexnější a snaží se nás přimět k rovnováze. Hezký způsob, jakým nasměrovat Démétér, je to, že jí osud dává Persefoné, která ji doplní o hloubku. Ovšem Démétér často potká mnohem těžší výzva - smrt jejího dítěte. Je to něco, o čem nevěřím, že si dokážu zcela představit, a více o tom mluvit nebudu.

Persefoné
Druhá zranitelná bohyně s tradičně introvertním charakterem. Má velmi dramatický příběh. Je to krásná, bezstarostná, radostná a veselá bohyně, která dělá radost zejména své matce Démétér, jejíž bezpodmínečné lásce se těší. Ovšem na Diův příkaz je stažena Hádem do Podsvětí a znásilněna. Je přinucena stát se jeho ženou.
Hádes k Persefoné přichází v podobě muže (i ženy): manžela, otce, bratra, děda, únosce, násilníka... Jisté je jen to, že si ji najde, ukradne ji její matce a ona je náhle sama v jeho temném světě, kde není nic hezkého - kromě ní. Znásilnění nemusí být fyzické.
Tato událost postaví Persefoné před volbu: buď se stane moudrou královnou, která se s temnotou dokáže vyrovnat, nebo se stane sebelítostivou a nesamostatnou, někdy dokonce manipulativní ženou, se kterou je velmi těžké koexistovat.
Bývá často duchovně orientována, nepovrchní, éterická, dívčí. Dokáže být velice milá. Pro svou hloubku se může stát, že na ni narazíme ve zcela nečekaných oborech - například hodně matematiček má už na pohled v sobě tento archetyp. Ovšem pro svou empatii - pochopení ostatních a těžkostí, které provází jejich život - ji velmi přitahuje psychologie či psychiatrie. Musí dosáhnout velké hloubky, aby dokázala pochopit a doplnit svou matku Démétér, ale také svého muže Háda, který sám o sobě působí jako psychicky nemocný člověk. Pochopit Háda je její osud, protože jemu nikdy nemůže utéct. Rozhodně ne na dlouho.
Doba, kdy je Persefoné v podsvětí, nastává dle mýtu periodicky každý rok. I moderní žena Persefone se do Hádu stále vrací a z něj přichází obdařena novými vhledy. Může to být pro ni velice těžké období a může se chovat docela jinak, než obvykle. Některé Persefony si ze svého muže mohou udělat svého osobního psychiatra. Persefoné ale život nutí, aby se zachránila sama. Klid najde teprve tehdy, až to dokáže.

Héra
Poslední zranitelná bohyně je žena, jejíž život se točí kolem partnera. Jestli je extrovertní či introvertní, to úplně říci nedokážu. Její spokojenost se odvíjí od jejího vztahu s partnerem, v mýtu je jím Zeus. Je svázaná s ním, ostatní lidé pro ni už tak zásadní nebývají. Je to ale společenská žena, která se ve společnosti pohybuje nejradši po boku svého muže a stýká se se ženami jeho kamarádů nebo s jeho rodinou. Ráda se věnuje aktivitám, při nichž cítí, že oni dva k sobě patří. Energií ji mohou nabíjet večírky a společenské události. Bývá organizačně schopná a svého partnera vnímá jako sobě rovného.
Poznala jsem zejména temnou stránku této bohyně - její žárlivost. Obavy, že si svého muže nedokáže udržet, ji vedou k tomu, že až ponižuje jiné ženy. O kolik horší se sama cítí, o to přísněji soudí ostatní ženy.
Největší konflikty mají Héry mezi sebou. Je to ta averze, která vzešla zdánlivě z ničeho, ale je zcela neodstranitelná a konflikty nezažehnatelné. Héra tajně hlídá a drží daleko od svého muže Afrodité, ta je ovšem trnem v oku i jiných bohyň. Za přítelkyně si Héra většinou vybírá ženy, které nevnímá jako konkurenci. Bývá to Persefoné nebo Hestia. Konflikty se mohou objevit, pokud jejich přítelkyně má v sobě i jiné archetypy a dá jim před Hérou prostor.
Nejlepší Héřiny vlastnosti jsou její intelekt, organizační schopnosti, to, jak je společenská, milá a dokáže být stejně štědrá jako její muž. Je to manželka, která je věrná a celým svým srdcem oddaná partnerství. Svého muže podporuje a pokud je ve vztahu spokojená, využívá plně svých schopností, aby mu zajistila vynikající zázemí a dává mu pocit, že jsou králem a královnou. Pokud jí však není věrný, její žárlivost se obrací i proti němu a ve svém hněvu umí být strašná a pomstychtivá. Co je ovšem šok pro celou naši společnost a snad i pro jejího muže, Héra jej nechce opustit ani když on jejich vztah zradí. Místo, aby se s ním rozloučila, mstí se mu, uráží jej, zlobí se na něj, ale neodchází. Její věrnost bývá terčem posměchu.

Zranitelné bohyně činí zranitelnými to, že radost a smysl života nenalézají ve svém nitru, jako panenské bohyně, ale ve vztazích s jinými lidmi. Nejvíce je potom zraňují tito lidé, jejichž prostřednictvím přichází k bohyni její životní lekce. Moderní ženy se obrací zejména k bohyním panenským, ovšem jejich život není jednodušší proto, že nezávisí na lidech. Kariéra je také vrtkavá záležitost - stačí si nesednout se šéfem a hned musíte hledat jiné místo. Tyto osudy potkávají muže stejně jako ženy Athény, které do mužského světa vstupují. Artemis sama pozná, že přírodní síly také nejsou spolehlivé, z přírody často přichází nebezpečí a dokáže nepříjemně překvapit. A uzavřenou nenápadnou Hestii, která ovšem v moderní době není nijak častým archetypem, může potkat to, že na ni zapomene celý svět. Ať už se jim říká jakkoli, zranitelné jsou všechny bohyně.

Komentáře

 1. Dokonalé provedení a skvělé postřehy! ♡ Už sepisuji od 25., co jsem článek našla, navazující o panenských bohyních :3 Jsi velmi inspirativní, kolegyně!! Doufám, že si to přečte co nejvíce lidí a poučí se;-)

  OdpovědětVymazat
 2. :) To je inspi-ception, já se inspirovala u Tebe :D To jsem ráda!

  OdpovědětVymazat
 3. Krásně jsi to vystihla! Dokonalost sama :). Jen se s Káťou dál navzájem hezky inspirujte, vznikají z toho skvělý články ;).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky díky a nezapomeň, že jsi v tom taky ;)

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy