Výzva pro bohyně v moderní době II.: Persefoné

Tento obrázek je z webu
http://nartaya.blog.cz/
nejsem jeho autorkou
a nemám na něj žádná autorská práva
Artemis je v našem vývoji spojená s mládím. V rané pubertě ji obvykle vystřídá Persefoné, zranitelná bohyně, nevinná panna, která potřebuje poznat a nalézt sebe, svou hodnotu, své já, odpoutat se od své matky a stát se královnou. Říká se, že v tomto období je dívka nejméně sebevědomá v celém svém životě. Neví, co chce - jaké povolání, jakého partnera, a hned za ní stojí její matka Démétér, která přesně ví, že pro její dcerušku je nejlepší zůstat doma s maminkou a nikdy nedospět.

Tak jako si Héra myslí, že uhlídá svého manžela před zálety, tak si Démétér myslí, že uchrání dceru před světem. Ale jednoho dne přijde Hádes, unese ji a Persefoné zmizí z dosahu matky, aby se stala královnou vlastního království. Tou se narodila a tou se stane.

Je patrné, že mnoho moderních žen tuto změnu odmítne podstoupit a jejich vládkyní zůstává bohyně lovu. Naše matky nás tímto únosem straší a my, ačkoli vypadáme zranitelně a bezradně, dobře víme, že takovou mrchu jako Artemis by stejně nikdo neunesl. A to je naše řešení - zůstat Artemis. Naši zranitelnou stránku pozná jen maminka a kamarádky a mužům se otevírat nepotřebujeme.

Ale co je svět světem, vždycky nás nutil jít dál a nezastavovat se ve vývoji. Čím víc se bráníme, tím větší rány nám dává.

Nedávno jsem si všimla, že tato cesta od Artemis k Persefoné není jednosměrná. Artemis se nám velice snadno může do života vrátit. Někdy je to žádoucí, pokud ztratíme pojem o nás samotných, a potřebujeme se znovu najít, osvobodit, vrátit se k tomu, jaké jsme byly jako mladé, a sebevědomě a neoblomně stanovit naše hranice. Artemis je ale bohyně, která je schopná zkazit i zničit vztah.

Artemidě není nic dost dobré. Sebevětší snaha jejího partnera nestačí k tomu, aby byla spokojená. Ona je tím, kdo má vždy pravdu, a kdo určuje, co je správné. Je to přece bohyně spravedlnosti. Přiznat chybu není její styl, to muže radši oslepí a nechá uštvat jako Aktaióna. Je extrovertní a velice rychlá v přemýšlení, takže muže, který nezvládá její tempo, převálcuje. Její schopnost brát ženy takové, jaké jsou, je nekonečná. Její schopnost brát muže takové, jací jsou, je nulová.

Pro Artemis neexistuje něco špatně a něco dobře. Buď je špatně všechno nebo je dobře všechno. 

Komentáře

 1. Chtěla jsem doplnit svůj komentář a teď tady zůstala taková komentářová jizva navždycky :D :D :D

  Ten vývoj jsi popsala bombasticky :) Je to asi skutečně problém naší doby nikdy nedospět...

  Myslíš, že Artemidy opravdu nemají schopnost brát muže, jací jsou? Mně přijde, že svým způsobem znají muže nejlépe z ženských bohyň (opak Dionýsa vzhledem k ženám), protože s nimi po boku vyrůstají, soutěží a s nimi konečně zapadají. Ovšem, když dorostou, můžou převzít po matce pocity zrady a nenávisti k mužům (temná odrůda Hekaté), ale to často řeší prostě vyhýbáním nebo sabotováním vztahů (přesně jak jsi říkala s ničením vztahů), aby nedostaly ránu. To s čím bojují primárně, řekla bych, je jejich nitro. Jejich ženskost a schopnost přijímat.
  Naopak pochybuji o větě, že její schopnost brát ženy, jaké jsou, je nekonečná. Přeci projevy ženskosti bere často jako méněcenné a hloupé. Afrodité z duše nesnáší.
  Ale je fakt, že jim narozdíl od Héry oproti mužům spíš nadržuje, jsouce slabší pohlaví. Jen si nemyslím, že bere ženy jaké je, jen je brání.

  Mimochodem Artemida si přece nevybírá muže, kterého by si nemohla vážit, kterého by mohla snadno převálcovat, ne? To by ztratila zájem...

  OdpovědětVymazat
 2. Plus je tady ten hloupý trend vážit si výhradně mládí a ne stáří, o to víc podporované to je.

  Myslím, že muže znají dobře, jenže to vůbec neznamená, že jsou kvůli tomu k nim milejší. Myslím si, že žijou v tom, že "on se umí chovat líp, tak se tak buď bude chovat nebo je konec." Protože ho nepotřebují, tak se mu nechtějí přizpůsobit. Ale když se rozejdou, zase jí chlap chybí, takže hledá dalšího a opakuje se to.

  Asi jsem to nedostatečně rozvedla, co si o tom myslím. Myslela jsem tím, že tu slepici nemá ráda, ale stejně se jí zastane. Toho chlapa ráda má, ale stejně ho vyhodí z domu, když zapomene 3x vysát. Tím, že je bere jaké jsou jsem myslela to, že je nechce měnit, ale pomůže jim. Chlapa se snaží změnit, a když to nejde, vyhodí ho.

  Je otázkou, která bohyně vybírala. Artemis může být na vedlejší koleji a vylézt v hádce. Potom musí po takovém Héfaistovi šlapat jako po koberečku.

  OdpovědětVymazat
 3. Teda, pro ne úplně zasvěceného člověka je maličko obtížné sledovat linku odkazů na deset bohů zároveň, ale i tak je to dost poučné.

  Akorát to ve mně vzbudilo dost otázek..

  Má vůbec tedy mladá žena nějakou možnost se nestavět ani do jedné z rolí? Ani Artemis ani Persefoné? Přesvědčit sebe samu v právo na omyl u toho druhého a neobětovat se za ty slabší postavy ve svém okolí? Zároveň neupadnout do touhy nikdy nedospět a schovat se před problémy?

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy