Novinky z Finska

Všimla jsem si a zaujalo mě:
1. Finové mají rádi soví vzory.
2. Pijí stále mléko a už vím proč - v zimě zde nesvítí slunce, lidem chybí vitamin D a bez něj nejsou dost pevné kosti. Musí se to nahnat na mléce.
3. V řadě první je Finská kultura dost Apolónská - platí daně a nevyhýbají se jim; třídí odpad; velice jim záleží na životním prostředí; kladou velký důraz na vzdělání a jsou nejspíš světová špička; milují přesné časy začátků, konců, přesnost obecně je velice oceňovaná hodnota.
Co je ale značně odlišuje od jejich středoevropských protějšků je jejich melancholická stránka. Apolóni proti svým zásadám občas rebelují, ale toto je zcela odlišné. Finové mají svou temnou Hádovskou stránku. Ve škole perfektní Apolón si u táborového ohně zapálí cigaretu a popíjí vodku. Je to jakási integrovaná melancholická stránka, která obsahuje zážitky z dlouhé krušné zimy, a která v sobě skrývá všechno náročné, čím si Fin musí projít.
4. Finové nežijí v rodinném systému. Od 18ti let se stěhují od rodičů a pokud jsou studenti, stát jim dává peníze na to, aby mohli samostatně žít.
5. Ve Finsku je povinná vojenská služba, takže mnoho mužů nastupuje na univerzitu později proto, že museli na vojnu. Trvá nejméně šest měsíců. Mohou se zúčastnit i ženy.
6. Životní standard je zde vysoký a život je zde poměrně drahý, ale prý to stále není nic proti Norsku.
7. Studentské sauny spočívají v tom, že se do sauny pro 6 lidí nacpe 20 lidí.
8. Nejsou tu žádné kopce a ideální, velice levný způsob dopravy, je kolo.
9. Před víkendem z parkoviště na sídlišti zmizí skoro všechna auta - Finové vyráží do svých letních chat u jezer.
10. Skoro všechna voda v jezerech je pitná. Známý Fin mi říkal, že byl na chatičce se svými známými a pil kohoutkovou vodu, přičemž přibližně za dva dny zjistili, že čerpadlo vede přímo do jezera.

Komentáře

  1. Zajímavé postřehy. Většinou dost podobné Norsku, snad až jen na tu absenci kopců a přeplněné sauny :).

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy