Slovanské bohyně se setkávají s Řeckými

Vynášení Morany
Před měsícem jsme s přáteli vyrazili tábořit. Holky byly v krásných barvách a já jsem byla celá v černém. Ve Finsku jsem doposud nosila spoustu barevného oblečení, ovšem za poslední týden mám jen jednu jedinou pračku - černou. To není náhoda. To bohyně Morena převzala vládu. Bohyně odpočinku, zimního spánku, klidu, pořádku, a také odchodu všeho nefunkčního a nepotřebného, která se ujímá vlády v době menstruace. Tuto teorii jsem se naučila na webináři o Slovanských bohyních od Centra Mandala a vřele tento webinář doporučuji :).

Jaký má toto vztah k bohyním Řecka? Upřímně myslím, že takový, jaký jej vidíme a sami chceme :) Roční cyklus v Řecku je jiný, roční období jsou odlišná, a jejich bohyně neodráží přírodní cykly, ale spíše více méně trvalé hodnoty a vlastnosti lidské povahy. Slovanské bohyně více odráží cyklické změny, kterým jsme v naší zeměpisné šířce a délce vystaveni.

Morena, bohyně zimy, má podle mě nejvíce společného s Hestií a Athénou. Je to praktická bohyně s nadhledem, která má ráda svůj klid a pořádek v domácnosti i ve vnějších věcech. Určitě není stratég jako Athéna a také nevytváří právě teplo domova, ale je systematická, v zaměstnání i v domácnosti má řád.

Vesna, bohyně jara, rozpustilá, nestálá, ráda okouzluje a flirtuje - to je úplná Afrodíté. Zároveň také představuje osvětlenou a radostnou stránku bohyně Persefony. Její silnou stránkou je zahajování nových projektů, svádění mužů, jasné vyjadřování emocí a samozřejmě také veselost.

Živa, bohyně léta, je nejvíce spojená s Démétér. Má sklony se rozdávat pro druhé, zejména pro rodinu a blízké, představuje sklizeň a úrodu. Myslím, že k této bohyni tam vede zcela jasná rudá nit. Je ovšem spojená také s Hérou, neboť Živa a její partner Vels jsou nejstabilnějším párem Slovanského pantheonu, on vládne lesům, smrti a lidem ukázal, jak chovat dobytek, ona vládne životu, sklizni, a lidem ukázala, jak pěstovat obilí.

Chors, bohyně měsíce a éterická noční čarodějka, která je věčně nešťastně a neopětovaně zamilovaná, odpovídá ze všeho nejvíce temnému aspektu Persefony. Není to bohyně podzimu, jak by říkala logika, ale je s podzimem spojená. Bohyní podzimů se měla stát její nikdy nenarozená dcera, kterou bohyně stále hledá v jiných ženách. Tento její aspekt je svázán s Démétér, která miluje svou dceru a pokud ji ztratí, je to pro ni nesmírně těžké.

Zcela ve stínu zůstala bohyně Artemis. Ve své formě Hekaté je zde jasné spojení s Moranou. Mladá Artemis lovkyně, bohyně lovu a měsíce, ovšem do této kultury zjevně nepatřila. Ve Slovanské mytologii jsou jí blízké až o hodně mladší ženy, "feministky" Vlasta a Šárka, které vedly válku proti mužům.

Které bohyně jsou nejbližší vám? :) V sobě máme všechny bohyně, nebojte se objevit je všechny.

Komentáře

  1. Ještě jednou díky, Zuzi! Ten webinář byl fakt zajímavý. Jak píšeš, sl. bohyně odráží spíš cyklické stavy - od té doby, co jsem se s nimi seznámila, je na sobě mnohem víc pozoruju a pomáhá mi to líp pochopit moje rozpoložení. A jak píšeš, myslím, že je důležité přijmout je všechny.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy