Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z duben, 2015

Kind of Tweet

Napadlo mě, že na blog píšu hromadu názorů hlavně proto, abych je sdílela s lidmi. Aby lidé věděli, že nejsou sami, kdo řeší problémy. Aby pochopili důležitost a váhu svých myšlenek, i když nemusí být definitivní. A sem jsem se chtěla dostat - píšu mnoho věcí, které pro mě nejsou definitivní. Před dvěma lety jsem byla jiný člověk, před osmi ještě jinačí a člověk za základní školy už by mě snad ani nepoznal. Tohle platí pro nás pro všechny. Názory a myšlenky jsou důležité, i když nejsou definitivní. Neignorujte se, nesuďte sebe ani druhé a pečlivě vyslechněte, co chcete sami sobě či druhým říct, i když pět minut po té, co to řeknete, zjistíte, že si už myslíte něco úplně jiného.Jedna myšlenka vás může dovést k druhé, ale bez první byste ke druhé dojít nemuseli nebo byste k ní došli až za dlouhou dobu.

Artemis podle Agapi

Obrázek
Uplynul týden a je tu další článek, tedy spíše video. Je to jediné video s Agapi, autorkou Zamilovaných bohů a bohyň a Konverzací s bohyní, na téma archetypů, které jsem našla. Mě rozesmálo. Rozesměje i vás? :)

III.:Jak neprobudit draka

Obrázek
Poslední díl dnešní série je hlavně pro bohy, tedy pro muže. Artemis je žena, která muže snadno zažene. Pokud si muž představí, jak na něj doma čeká jeho rozzuřená Artemis s nataženým lukem, radši to otočí a jde rovnou do hospody v domnění, že bohyně musí taky někdy odpočívat a třeba až přijde, Artemis bude spát. Omyl. Noční lov je ještě lepší, než denní.

Žena může být milá, hodná a zranitelná, ALE musíte se k ní podle toho chovat. Většina z nás má naučený vzorec chování: pokud je všechno v háji, potom tomu věnujeme pozornost, bojujeme za to a děláme co je v našich silách, aby se to dalo do pořádku. Jakmile to dáme do pořádku, jdeme jinou cestou hasit jiné potíže. Neužívat si našich úspěchů a toho, čeho jsme dosáhli, ale okamžitě jít dál. Z funkčního vztahu, kdy žena nezuří, se stává nuda a rutina. Pokud se na nás žena nezlobí, můžeme být v klidu 12 hodin v práci a jí se nevěnovat, dokud se na nás znova nenaštve a nebudeme hasit potíže.

Co je ale potom smyslem našeho vztahu? Teď mluv…

Výzva pro bohyně v moderní době II.: Persefoné

Obrázek
Artemis je v našem vývoji spojená s mládím. V rané pubertě ji obvykle vystřídá Persefoné, zranitelná bohyně, nevinná panna, která potřebuje poznat a nalézt sebe, svou hodnotu, své já, odpoutat se od své matky a stát se královnou. Říká se, že v tomto období je dívka nejméně sebevědomá v celém svém životě. Neví, co chce - jaké povolání, jakého partnera, a hned za ní stojí její matka Démétér, která přesně ví, že pro její dcerušku je nejlepší zůstat doma s maminkou a nikdy nedospět.

Tak jako si Héra myslí, že uhlídá svého manžela před zálety, tak si Démétér myslí, že uchrání dceru před světem. Ale jednoho dne přijde Hádes, unese ji a Persefoné zmizí z dosahu matky, aby se stala královnou vlastního království. Tou se narodila a tou se stane.

Je patrné, že mnoho moderních žen tuto změnu odmítne podstoupit a jejich vládkyní zůstává bohyně lovu. Naše matky nás tímto únosem straší a my, ačkoli vypadáme zranitelně a bezradně, dobře víme, že takovou mrchu jako Artemis by stejně nikdo neunesl. A…

Výzva pro bohyně v moderní době I.: Artemis

Obrázek
Dnes bych ráda psala o výzvě zranitelných bohyň, jak zůstat zranitelnými. Pokud vás tato výzva potkala, mám jednu radu: existuje nekonečné množství správných řešení a každé je jiné. Obvykle je klíčem k úspěchu uvědomění a spojení se s vlastní moudrostí. Vy sami jste vždycky věděli, co chcete, a co máte dělat, aby vám bylo dobře. Spojte se se svým středem a zjistíte to.

V současné době vládne ženám zejména archetyp Artemis. Artemis je večně mladá bohyně lovu, velice impulsivní, soutěživá, energická, nezkrotná, je to lvice. Její vztah k ženám je sesterský. Cítí jejich bolest a zranitelné bohyně bezmezně ochraňuje, zatímco Athéna je obvykle na straně mužů a Hestia ustupuje do pozadí a věnuje se vlastní duchovnosti mimo všechno šílenství světa.

Zranitelné bohyně - Persefoné, Héra a Démétér, někdy také chápány jako tři aspekty jedné bohyně (všimněme si, že v životě máme šanci prožít všechny tyto etapy - mladá a nevinná dívka, manželka a matka) jsou námi, současnými ženami, často viděny ja…