čtvrtek 9. dubna 2015

Kind of Tweet

Napadlo mě, že na blog píšu hromadu názorů hlavně proto, abych je sdílela s lidmi. Aby lidé věděli, že nejsou sami, kdo řeší problémy. Aby pochopili důležitost a váhu svých myšlenek, i když nemusí být definitivní. A sem jsem se chtěla dostat - píšu mnoho věcí, které pro mě nejsou definitivní. Před dvěma lety jsem byla jiný člověk, před osmi ještě jinačí a člověk za základní školy už by mě snad ani nepoznal. Tohle platí pro nás pro všechny. Názory a myšlenky jsou důležité, i když nejsou definitivní. Neignorujte se, nesuďte sebe ani druhé a pečlivě vyslechněte, co chcete sami sobě či druhým říct, i když pět minut po té, co to řeknete, zjistíte, že si už myslíte něco úplně jiného.Jedna myšlenka vás může dovést k druhé, ale bez první byste ke druhé dojít nemuseli nebo byste k ní došli až za dlouhou dobu.

středa 8. dubna 2015

Artemis podle Agapi

Uplynul týden a je tu další článek, tedy spíše video. Je to jediné video s Agapi, autorkou Zamilovaných bohů a bohyň a Konverzací s bohyní, na téma archetypů, které jsem našla. Mě rozesmálo. Rozesměje i vás? :) 

středa 1. dubna 2015

III.:Jak neprobudit draka

Tento obrázek je z webu
http://www.greek-mythology-pantheon.com/
Nemám na něj žádná autorská práva
a nejsem jeho autorkou.
Poslední díl dnešní série je hlavně pro bohy, tedy pro muže. Artemis je žena, která muže snadno zažene. Pokud si muž představí, jak na něj doma čeká jeho rozzuřená Artemis s nataženým lukem, radši to otočí a jde rovnou do hospody v domnění, že bohyně musí taky někdy odpočívat a třeba až přijde, Artemis bude spát. Omyl. Noční lov je ještě lepší, než denní.

Žena může být milá, hodná a zranitelná, ALE musíte se k ní podle toho chovat. Většina z nás má naučený vzorec chování: pokud je všechno v háji, potom tomu věnujeme pozornost, bojujeme za to a děláme co je v našich silách, aby se to dalo do pořádku. Jakmile to dáme do pořádku, jdeme jinou cestou hasit jiné potíže. Neužívat si našich úspěchů a toho, čeho jsme dosáhli, ale okamžitě jít dál. Z funkčního vztahu, kdy žena nezuří, se stává nuda a rutina. Pokud se na nás žena nezlobí, můžeme být v klidu 12 hodin v práci a jí se nevěnovat, dokud se na nás znova nenaštve a nebudeme hasit potíže.

Co je ale potom smyslem našeho vztahu? Teď mluvím pouze za sebe a každý z nás si v tom musí udělat jasno za sebe: Podle mě jde o to trávit s partnerem čas, bavit se, naplňovat společné cíle, věnovat se společným zájmům, navzájem se poslouchat, učit se od sebe. Zvýšenou pozornost prosím věnuje tomu NAVZÁJEM.

Všimla jsem si, že pokud se muž věnuje své partnerce, chce ji poslouchat a trávit s ní čas, často je považován za podpantofláka, blbce a kaziče zábavy. Pánové, apeluji na to, abyste si uvědomili, KDO vám tyhle věci říká. Dám ruku do ohně za to, že to určitě nebude člověk, který má funkční a zdravý vztah.

Nikdo neříká, že se ženou máte trávit veškerý čas, že nemůžete vydělávat peníze, že nemůžete dělat sami bez ní to, co vás baví, a být taky chlap sám o sobě a ne jen něčí partner. Pokud ale chcete, aby váš vztah fungoval, někdy tím partnerem prostě být máte, proto s ní přece jste.

Nemusíte být dokonalý, vždycky v pozoru, rytíř za každých okolností, ale pokud jste spolu, buďte jím. Proto jste přece ve vztahu. A určitě to není něco, za co byste se měli stydět. Ten borec, co vám odpoledne říkal, jak jste pod pantoflem, po večerech kouká na facebook holky, po které touží už od školky a představuje si, jaké by to bylo jí chystat snídani. Nenechte se obalamutit. 

Výzva pro bohyně v moderní době II.: Persefoné

Tento obrázek je z webu
http://nartaya.blog.cz/
nejsem jeho autorkou
a nemám na něj žádná autorská práva
Artemis je v našem vývoji spojená s mládím. V rané pubertě ji obvykle vystřídá Persefoné, zranitelná bohyně, nevinná panna, která potřebuje poznat a nalézt sebe, svou hodnotu, své já, odpoutat se od své matky a stát se královnou. Říká se, že v tomto období je dívka nejméně sebevědomá v celém svém životě. Neví, co chce - jaké povolání, jakého partnera, a hned za ní stojí její matka Démétér, která přesně ví, že pro její dcerušku je nejlepší zůstat doma s maminkou a nikdy nedospět.

Tak jako si Héra myslí, že uhlídá svého manžela před zálety, tak si Démétér myslí, že uchrání dceru před světem. Ale jednoho dne přijde Hádes, unese ji a Persefoné zmizí z dosahu matky, aby se stala královnou vlastního království. Tou se narodila a tou se stane.

Je patrné, že mnoho moderních žen tuto změnu odmítne podstoupit a jejich vládkyní zůstává bohyně lovu. Naše matky nás tímto únosem straší a my, ačkoli vypadáme zranitelně a bezradně, dobře víme, že takovou mrchu jako Artemis by stejně nikdo neunesl. A to je naše řešení - zůstat Artemis. Naši zranitelnou stránku pozná jen maminka a kamarádky a mužům se otevírat nepotřebujeme.

Ale co je svět světem, vždycky nás nutil jít dál a nezastavovat se ve vývoji. Čím víc se bráníme, tím větší rány nám dává.

Nedávno jsem si všimla, že tato cesta od Artemis k Persefoné není jednosměrná. Artemis se nám velice snadno může do života vrátit. Někdy je to žádoucí, pokud ztratíme pojem o nás samotných, a potřebujeme se znovu najít, osvobodit, vrátit se k tomu, jaké jsme byly jako mladé, a sebevědomě a neoblomně stanovit naše hranice. Artemis je ale bohyně, která je schopná zkazit i zničit vztah.

Artemidě není nic dost dobré. Sebevětší snaha jejího partnera nestačí k tomu, aby byla spokojená. Ona je tím, kdo má vždy pravdu, a kdo určuje, co je správné. Je to přece bohyně spravedlnosti. Přiznat chybu není její styl, to muže radši oslepí a nechá uštvat jako Aktaióna. Je extrovertní a velice rychlá v přemýšlení, takže muže, který nezvládá její tempo, převálcuje. Její schopnost brát ženy takové, jaké jsou, je nekonečná. Její schopnost brát muže takové, jací jsou, je nulová.

Pro Artemis neexistuje něco špatně a něco dobře. Buď je špatně všechno nebo je dobře všechno. 

Výzva pro bohyně v moderní době I.: Artemis

Obrázek jsem našla na webu
humanitysteamcr.ning.com,
nejsem jeho autorem
a nemám na něj žádná autorská práva
Dnes bych ráda psala o výzvě zranitelných bohyň, jak zůstat zranitelnými. Pokud vás tato výzva potkala, mám jednu radu: existuje nekonečné množství správných řešení a každé je jiné. Obvykle je klíčem k úspěchu uvědomění a spojení se s vlastní moudrostí. Vy sami jste vždycky věděli, co chcete, a co máte dělat, aby vám bylo dobře. Spojte se se svým středem a zjistíte to.

V současné době vládne ženám zejména archetyp Artemis. Artemis je večně mladá bohyně lovu, velice impulsivní, soutěživá, energická, nezkrotná, je to lvice. Její vztah k ženám je sesterský. Cítí jejich bolest a zranitelné bohyně bezmezně ochraňuje, zatímco Athéna je obvykle na straně mužů a Hestia ustupuje do pozadí a věnuje se vlastní duchovnosti mimo všechno šílenství světa.

Zranitelné bohyně - Persefoné, Héra a Démétér, někdy také chápány jako tři aspekty jedné bohyně (všimněme si, že v životě máme šanci prožít všechny tyto etapy - mladá a nevinná dívka, manželka a matka) jsou námi, současnými ženami, často viděny jako oběti. Není divu. Jako relativně mladé dívky vidíme, jak naše matky opouští jejich manželé pro jiné mladší ženy, nechávají je samotné s dětmi a v duchu bohyně Artemis hluboce soucítíme s těmito opuštěnými zrazenými ženami, které nebyly zvyklé se starat o vše samy tak, jako panenské bohyně, ale všechny starosti s dětmi navíc jim padly náhle a nečekaně na hlavu.

Co je taky spojené s tímto postojem mladých žen je nepochopení. Proč naše krásné, úžasné, pečující, zářící a všeobjímající matky někdo opustil? V jakém světě to žijeme? Bouří se v nás nespravedlivost a nenávist k mužům. Možná zranili naše matky, ale nikdy nezraní nás. I ty nejčestnější, nejvěrnější a nejstarostlivější muže v duchu prudké bohyně Artemis, která je nepřítelem dlouhého pečlivého rozvažování, pranýřujeme a stíhají je naše šípy, protože Artemis vidí černobíle a na straně černé jsou muži a na straně bílé ženy. Každá hloupost, kterou náš partner udělá, jasně dokazuje, že je to stejný ničitel a zrádce, jako ostatní muži, a dává nám právo po něm střílet ne z luku, ale rovnou z malorážky.