Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z srpen, 2015

Novinky z Finska

Obrázek
Všimla jsem si a zaujalo mě:
1. Finové mají rádi soví vzory.
2. Pijí stále mléko a už vím proč - v zimě zde nesvítí slunce, lidem chybí vitamin D a bez něj nejsou dost pevné kosti. Musí se to nahnat na mléce.
3. V řadě první je Finská kultura dost Apolónská - platí daně a nevyhýbají se jim; třídí odpad; velice jim záleží na životním prostředí; kladou velký důraz na vzdělání a jsou nejspíš světová špička; milují přesné časy začátků, konců, přesnost obecně je velice oceňovaná hodnota.
Co je ale značně odlišuje od jejich středoevropských protějšků je jejich melancholická stránka. Apolóni proti svým zásadám občas rebelují, ale toto je zcela odlišné. Finové mají svou temnou Hádovskou stránku. Ve škole perfektní Apolón si u táborového ohně zapálí cigaretu a popíjí vodku. Je to jakási integrovaná melancholická stránka, která obsahuje zážitky z dlouhé krušné zimy, a která v sobě skrývá všechno náročné, čím si Fin musí projít.
4. Finové nežijí v rodinném systému. Od 18ti let se stěhují od rod…

Finsko

Obrázek
Přestěhovala jsem se do Finska! Od doby, co jsem přijela, je tu velice netypické počasí. Je stále slunečno a přibližně 25 stupňů. Pod okny slyším nadšeně křičet děti. Všude jsou lesy. A když říkám všude, tak myslím všude. Kolem letiště, uprostřed města, mezi domy, prostě všude. Nejbližší jezero je ode mě 5 minut. Další 15. Další 25. Stačí si vybrat velikost.

Už jsem za poslední týden zažila nejméně tři přednášky o culture shocku a o cultural differencies. Svoje osobní zkušenosti zatím moc nemám. Finové, se kterými se bavím, jsou většinou "international Finns". Mladí Finové, kteří nejsou ani tak uzavření ani tak starosvětští jako většina ostatních.

První věc, kterou jsem se o Finech dověděla od Pákistánců, byla tato: Jsou tak upřímní, až se to může zdát neslušné nebo sprosté. To je možné, ale Finové jsou introverti. Možná si o vás myslí, že tu nemáte jako přistěhovalec tak úplně co dělat, ale nejsou drzí a otravní. O něco horší zkušenost mám s Němci. Pokud se jim nelíbí, co …