Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z září, 2015

Přichází podzim...

Obrázek
Když se večer chystala uložit ke spánku, kontrolovala obsahy olejových lampiček a vzpomínala na svého jediného syna, otevřely se dveře. Uměla přesně předpovídat, kdo to přijde. Ta první je vždycky rozrazila až se odrazily od stěny, vběhla dovnitř, pozdravila a bez ustání povídala. Nemělo smysl proti tomu bojovat, bylo to příliš mnoho energie a toto bylo místo odpočinku. Tato návštěva ovšem nebyla nijak častá, vlastně probíhala jednou ročně. Zato když se sklidilo obilí a zem začínala být suchá, ne jednou se pomalu, jistě a neodvratně otevřely dveře. Navštěvovaly se několik měsíců, dokud příroda nebyla připravena na skutečný dlouhý odpočinek a spánek. A toto byla první z návštěv v tomto roce. 
Vstoupila ta druhá. Široké boky, útlý pas, vlasy v barvě obilí - nebo to snad bylo obilí? Velká žlutá selka vstoupila dovnitř. “Jsi připravená, sestro? Je čas. Zem je už unavená. Porodila co mohla. Listí je unavené, kořeny už nemají odkud vytahovat vláhu, všechno už čeká. Úroda byla krásná a hojná.…

Girls girls girls

Obrázek
Ženské přátelství je jedno z velkých témat, která jsem dosud nezpracovala úplně. Za dob základní školy a dětství mi přátelství se ženami připravilo mnoho nepříjemných překvapení a ta mě přiměla se zastavit a začít o tom vážně přemýšlet. Začala jsem asi tak v sedmi letech a ještě jsem neskončila.
Nejsem jediná, koho potkala taková překvapení. Chodila jsem ze školy se dvěma nejlepšími kamarádkami od školky. Když jedna z nich nebyla ve škole, šla jsem jen s druhou, tak ta svou nejlepší přítelkyni tak strašlivě pomlouvala, že jsem se nestačila divit. Pokud chyběla druhá, odehrávalo se to samé, ale pomluvy měla na svědomí první.
Patří to k věku, kdy všechny chyby vidíme jen na druhých a nikoli na sobě. Tyto epizody patřily k věku přibližně osmi, devíti let.
Dramatické vztahy mezi ženami a problematické ženské přátelství se akcentovalo kolem 13ti let, kdy pro nás dvojičkování a přátelství znamenalo všechno, bylo to navždy, a neexistovaly trojice. Vytvářely se přátelské trojúhelníky, a tyto…

Slovanské bohyně se setkávají s Řeckými

Obrázek
Před měsícem jsme s přáteli vyrazili tábořit. Holky byly v krásných barvách a já jsem byla celá v černém. Ve Finsku jsem doposud nosila spoustu barevného oblečení, ovšem za poslední týden mám jen jednu jedinou pračku - černou. To není náhoda. To bohyně Morena převzala vládu. Bohyně odpočinku, zimního spánku, klidu, pořádku, a také odchodu všeho nefunkčního a nepotřebného, která se ujímá vlády v době menstruace. Tuto teorii jsem se naučila na webináři o Slovanských bohyních od Centra Mandala a vřele tento webinář doporučuji :).

Jaký má toto vztah k bohyním Řecka? Upřímně myslím, že takový, jaký jej vidíme a sami chceme :) Roční cyklus v Řecku je jiný, roční období jsou odlišná, a jejich bohyně neodráží přírodní cykly, ale spíše více méně trvalé hodnoty a vlastnosti lidské povahy. Slovanské bohyně více odráží cyklické změny, kterým jsme v naší zeměpisné šířce a délce vystaveni.

Morena, bohyně zimy, má podle mě nejvíce společného s Hestií a Athénou. Je to praktická bohyně s nadhledem, k…