Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z listopad, 2015

Hiljainen maa

Obrázek
Hiljainen maa znamená tichá země. Je to titul jedné z písní finské kapely Indica a hezké označení pro zejména sever Finska.

Přemýšlím, kolik toho obvyklý smrtelník, který neprožívá severské země, ví o Laponsku. Osobně jsem o něm slyšela poprvé v pohádce O Gerdě a Kájovi, kde to je sídlo Zimní královny. Byly tam veliké hory, sobi a Zimní královna. Z nějakého důvodu mají seveřané i slované bohyni zimy a často zároveň smrti. V Norsku je to Hel, Lokiho dcera, která je vládkyní Helheimu, ledové říše mrtvých. Ve Finsku na severu sídlí čarodějnice Louhi, velká protivnice Väinämöinena, hlavního hrdiny Kalevaly. Ve Slovanských zemích vládne zimě a smrti Morena. I zmíněná pohádka následuje tento trend - se zimou a smrtí je spojena žena, a to ne zrovna příjemná.

Laponsko je veliké území zasahující do Norska, Švédska i Finska. Je tradičně obydleno kočovným národem Sámi. Tito lidé jsou spjati se soby. Cestují za soby a kolem sobů se točí celá jejich obživa. Ve městě Inari ve Finsku je velké muzeu…

Poznatky o Hestii

Obrázek
Hestia je jedna ze sedmi bohyň Řeckého panteonu. Je to strážkyně rodinného krbu, ochránkyně domova a středu. Je to bohyně kultu a důležitá je ona sama a to, co představuje, ne její příběh nebo mýtus. Tento archetyp je pro mě důležitý, je to důležitá součást mě, a jelikož mám na Erasmu (stejně jako všude na světě :) kdykoli a kdekoli) možnosti sebepoznání a mám nové poznatky o tom, jaký vliv tento archetyp může mít na život lidí, kteří si jej vpustí do života, rozhodla jsem se o ně podělit.
Z přednášky Milana Calábka o tomto archetypu jsem se dozvěděla, že žena, u níž alespoň momentálně převažuje archetyp Hestie, si je naprosto jistá, že je jiná, než všichni ostatní. To je jeden z důvodů, proč se tato žena drží dál od kolektivu a radši si doma v ústraní uchovává svůj vnitřní klid.  Začne na tom být něco špatného až v okamžiku, kdy je doma tak moc, že je izolovaná od ostatních a cítí se osamělá.  Jak takovou situaci řešit? Polovina práce je hotova v okamžiku, kdy člověk pozná, že mu ar…