Mladí muži a Dionýsos

Autorem obrázku je BatMiB, uživatel
deviantartu. Velice děkuji za výpůjčku.
http://batmib.deviantart.com/art/Dionysos-436792791
Vyhradila jsem si odpoledne na psaní diplomové práce. Jelikož už je uklizeno, nezbývá než napsat článek. A potom... že bych uklidila znovu?

Dionýsos je bůh vína, veselí, opilosti, extatických stavů, tance a divadla. Je to Diův milovaný nemanželský syn, nenáviděný Hérou, Diovou manželkou. Má v sobě prvek ženskosti, ze všech mužských archetypů nejvíce rozumí ženám. Podrobný a kvalitní popis Dionýsa najdete v knize Zamilovaní Bohové a Bohyně od Agapi Stassinopoulos.

Možná pro to, jak rozumí ženám, nás ženy Dionýsos tolik přitahuje. Bez Dionýsa není život, nebo spíše radost ze života. Jen on umí hodit vše za hlavu, ze všeho se vytancovat. A umí k tomu inspirovat i druhé, neboť příkladem a nikoli názorem měníme svět.

Dionýsos je ovšem známý svým odporem k závazkům a nemá rád, když se něco bere vážně. My ženy ale rády bereme vztah vážně. Pokud se nám zalíbí muž a dojdeme k názoru, že je to ten pravý, chceme, aby se s námi usadil. Abychom se na něj mohly spolehnout. Aby nevyhazoval peníze oknem, nezabíjel čas v hospodě, kde se beztak nic neřeší a z piva se tloustne, a myslel na budoucnost, na vztah a na rodinu.

Pokud je Dionýsos hlavním archetypem u muže, není vyloučeno, že nedokáže navázat dlouhodobý vztah až do věku, kdy se projeví také jeho protikladný archetyp - Apolón, a vnese do Dionýsova života řád a schopnost se ovládat.

Zkušenost, o které chci dnes mluvit, je ale ta, když ve vašem partnerovi objevíte Dionýsa - ne dominantního, ale zapřít taky nejde. Často se veselí s přáteli v nějakém podniku do brzkých ranních hodin. Doslova lítá z klubu do klubu a domů chodí uprostřed noci či brzy ráno poněkud nalitý. Nebo mu nedělá problém prosedět celý den doma, koukat na televizi, hrát počítačové hry nebo třeba poslouchat hudbu - ne ovšem věnovat se svému koníčku nebo práci tak, jako Héfaistos.

Pokud Vás to dohání k šílenství a máte strach, že snad nikdy "nevyroste" a nebude z něj ten zodpovědný manžel a otec rodiny, v jakého doufáte, určitě o vztahu i pochybujete a trápíte se. Univerzální radu samozřejmě nemám. Chci jen říci, že pokud tento problém řešíte, nejste ani první, ani poslední. Je na místě zvážit, jak velký vliv na Dionýsos na Vašeho muže. A někdy také proč utíká pod ochranu tohoto archetypu - jak se k němu chováte vy? Taky může být poučné si s partnerem místo výčitek a strachů o tomto tématu otevřeně promluvit a udržet svoje emoce na uzdě. Smířit se s myšlenkou, že kdyby se partner tohoto řádění nehodlal vzdát, nemůžete mu v tom bránit ani to změnit. Změnit můžete jen Vaše chování.

Máte nějakou podobnou zkušenost? 

Komentáře

  1. Je to mirneji ezotericky komentar nez muj predchozi :D Napada me, jak jsme se bavily o tom, ze ontogeneze napodobuje evoluci, a to i v psychice, takze clovek musi odzit vsechno, detstvi, naivitu, pubertu atd. Tak Dionysos asi pro muze bude dobrym nastrojem. Pro zeny podobne Artemis->Persefone->Afrodite...

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy