Kylo Ren a já

Picture comes from starwars.wikia.com
I have no copyright.
Kdo je to Kylo Ren z hlediska amatérsko-psychologického? Jak jej analyzovat a jak se na něj blíže podívat? Co tato postava znamená pro mě? To se dozvíte v dnešním článku.
ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY! (Star Wars Epizoda VII.)

Kylo Ren je postava z Epizody sedmé: Síla se probouzí. V průběhu epizody se dozvíme, že tento drsňák a reprezentant temné strany síly je ve skutečnosti synem dvou klíčových postav, které se podílely na zániku Impéria vedeného temnou stranou, a učedníkem třetí klíčové postavy. Oněmi postavami jsou Leia a Han, Benovi (Kylovi) rodiče, a Luke Skywalker, jeho strýc a bývalý mistr.

Dokud jsem Kylo Rena viděla pouze v jeho masce, byl to pro mě tuctový záporák. Nestačila jsem se divit, když si helmu sundal: probůh, je to a) opravdu mladý kluk, b) má opravdu smutné oči, c) je to člověk, na kterém je vidět, že má problém. Nevím, jak vy, ale já jsem si takhle mocného rytíře z řádu Ren a vraha opravdu nepředstavovala. Čekala jsem dalšího sebejistého racionála, jako byl Darth Sidious, ale ejhle.

George Lucas má rád ony nerozhodnuté hrdiny mezi které patřil také Anakin Skywalker. A Disney jde v jeho stopách. Má to svou poezii, balancovat mezi temnou a světlou stranou, a taky je to odvěký vnitřní souboj člověka. Star Wars oživují lidské fantasie o jiných planetách, nesmírně pokročilé technologii a fenomenálních ochráncích ne jen celého světa, ale celé galaxie. Zároveň s tím taky oživují naše denodenní dilema: jestli jednat s láskou, odvahou a vírou, že dobro se vrací jako dobro a zlo jako zlo, či se přestat ovládat a vypustit náš strach a hněv bez ohledu na následky.

Na wookiepedii je uvedeno, že v důsledku rozpadu manželství svých rodičů se Kylo Ren cítil opuštěný. Opuštění je jedno z vnitřních zranění uvedených ve stejnojmenné knize od Lise Bourbeau. Zranění je celkem pět: Odmítnutí, Opuštění, Ponížení, Zrada a Křivda (více naleznete v příslušné literatuře). Dle mého názoru se Kylo Rena týká Odmítnutí, Opuštění a Zrada. Odmítnutí se na jeho těle podepsalo ve formě jisté fragmentace: hrudník jakoby úplně nepasoval na zbytek. Opuštění se podepsalo ve formě smutných očí a nahrbeného postoje. A Zrada ve formě výraznější horní poloviny těla a v evidentním vystavování vnější síly na odiv, ačkoli vnitřně si zdaleka tak jistý není.

Herec Adam Driver postavou evidentně pasuje ve všech zmíněných ohledech. Jediným ohledem, ve kterém nepasuje, je ten, že Kylo Ren se zdá být typ preferující Fe (má potíže respektovat vnitřní morální kodex, je pro něj přirozenější respektovat ten ve vnějším světě - v tuto chvíli v kodexu temné strany síly). Lidé s preferencí Fe se obvykle vyznačují výraznou mimikou obličeje, ze kterého je snadné číst emoce. Dle mého názoru ovšem herec preferuje spíše Fi a mluví spíše činy a slovy než mimikou.

Když se vrátím k vnitřním zraněním, dle teorie Lise Bourbeau je to Odmítnutí, které v člověku vyvolává největší nenávist. Toto zranění vzniklo z našeho nenaplněného očekávání ve vztahu otec-syn. Syn otcovo chování vnímá jako odmítnutí své holé existence a reakcí na takto závažnou bolest je velká nenávist. Prožívat a jednat na základě této nenávisti umožnila Kylo Renovi temná strana síly. Nemohl vyhovět požadavkům světlé strany, která požaduje klid a harmonii na místě vášně a emocí.

Opuštění je částečně můstkem mezi Kylovými trýznivými pocity a jeho zraněním ze Zrady. Zrada souvisí s rodičem opačného pohlaví - v případě Kylo Rena s matkou. Člověk, který se matkou cítí dlouhodobě opuštěn a za své pocity smutku a melancholie se stydí, si vyvine jinou masku: ovládající. Snaží se na venek působit jako silný a spolehlivý, nesmírně talentovaný a schopný člověk, který je natolik kompetentní, že by měl ostatním říkat, co mají dělat.

Opuštění často vede člověka k tomu, aby sám opouštěl druhé - nevědomě. Kylo Ren opustil své rodiče a zradil jejich hodnoty, čímž se snažil zbavit se své obrovské bolesti. Bohužel, zde je onen bod, kdy temná strana síly nerespektuje přirozenou potřebu duše: uvolnit bolest a být v harmonii s druhými. Temná strana sice umožňuje uvolnit bolest, ale za takovou cenu, že harmonie už nastolena být nemůže - rozhodně ne na fyzické rovině a v onom konkrétním světě. Anakin i Kylo Ren neprohlédli manipulaci temné strany. Anakin ztratil svou milovanou ženu, kterou chtěl ochránit, a Kylo Ren ztratil svého otce, od kterého chtěl uznání a lásku. I když si přáli poznat vnitřní mír, nepoznali, že to je to poslední, o co by šlo jejich mistrům.

Na fórech se rozebírá MBTI Kylo Rena. Jedno z nejlépe vypointovaných jsem objevila zde http://funkymbtifiction.tumblr.com/, podle kterého je Kylo Ren ISFJ. Musím říct, že souhlasím s tím, že Kylo Ren je orientovaný na minulost a na odkaz Dartha Vadera, na který se upnul. Na druhou stranu ale za sebe nevylučuji možnost, že Kylo Ren je INFJ. Ni je funkce značně zaměřená na vnitřní subjektivní pojetí toho, jak svět funguje, na základě spojitostí, které vidí často jen onen člověk, jehož dominantní funkcí je. Nejsnazším způsobem, jak rozlišit Si a Ni, je paměť na data, láska k metaforám a respektování zkušenosti.

Kylo Ren se upíná na svou zkušenost a snaží se v ní najít řešení svých citových problémů. Jaký by ale byl, kdyby bylo jeho Fe zdravé? Pamatoval by si dobře data a strukturované informace? Měl by rád metaforická vyjádření? Měl by radši změnu nebo rutinu? Lpěl by stále na misinterpretované zkušenosti, kterou už udělal Darth Vader? Myslím si, že nemáme dost informací.

Inutice Kylo Rena se projevila v okamžiku, kdy na Rey poznal, že v Han Solovi vidí otce, kterého nikdy neměla. Ze své osobní zkušenosti vidím v Rey optimistku s jasnou vizí světlé strany, která by mohla Kylovi svým příkladem ukázat cestu, která by jej vyvedla z vnitřního labyrintu, ve kterém se evidentně ztratil. Držím jim oběma palce.

Dle knihy Michala Čakrta o osobnostní typologii MBTI jsou idealisté, lidé temperamentu NF, vedeni touhou poznat sami sebe. Ať už se učí jazyk, poznávají druhé lidi nebo hrají RPG, chtějí se hlavně dozvědět něco nového o sobě. Kylo Ren ve mně vyvolal spoustu emocí a proto jsem se s takovým nadšením vrhla do jeho analyzování.

Poznávám v něm svůj strach a vnitřní souboj temné a světlé strany síly. Poznávám v něm období dospívání, kdy je díky hormonům a výkyvům nálad ještě o mnoho složitější zvládat své emoce. Je to postava, která mi pomáhá se sebou soucítit. Je jako pes zakousnutý do svého ocasu - snaží se něčeho dosáhnout, zejména oplatit druhým bolest, kterou v jeho očích způsobili oni jemu, sám si však způsobuje bolest ještě větší. Jako třešnička na dortu je jeho volba, kdy si místo lidí, kteří se snaží jej dovést k odpuštění a zklidnění, vybral lidi, co hezky mluví, ale ve skutečnosti chtějí využít jeho emocionální kostlivce ve skříni ke svým vlastním záměrům.

Věřím, že pokud dokáže uvolnit své emoce a vidět svět z jiné perspektivy, dokáže se z toho věčného kruhu nenávisti a ubližování vymanit. A pokud to nedokáže, zemře. Už aby byly další epizody :)

Ať Vás síla provází!
       _______________________________________________________________
Informace k vytvoření tohoto článku jsem čerpala z Wookiepedie, knihy nazvané Vnitřní zranění od Lise Bourbeau a knihy Osobnostní typologie od Michala Čakrta. 

Komentáře

 1. Skvelyyy clanek, muj rozhodne TOP Tveho uz tak nadupaneho blogu :) Tady mluvis tak osobne a od srdce, ze moje vnitrni ENFJ plesa a tancuje, tohle je pro me nejhodnotnejsi prispevek, co si jen umim predstavit.
  Jinak urcite ta zrada a opusteni dava smysl, jak jsme se uz mnohokrat bavili, ze obvinuje Leiu, ze nechala Hana, at se k nemu chova tak chladne.
  Taky je docela hezky videt, ze mate s Kylikem ladici zraneni, proto taky Te asi castecne tak fascinuje.
  Jinak se mi libi na Temne strane ve SW, jak hezky reflektuje pravdu, ze kdyz si vic ulevis v tom zraneni a poddas se tomu, tak se Ti akorat o to vic zvetsuje. Rozhodne Ti neni lip, ani se nijak neleci, akorat se zextremnujes, coz je pro jejich mastery idealni ucednik.
  Jinak to lpeni na Vaderovi je dobry point pro S, ale ja z nej nemam Skovy pocit. Prijde mi proste prilis mimo na N. A taky neplni ty prikazy, jak ma, ale jedna na zaklade toho, co ho zaujme. Napriklad ve chvili, kdy potka Rey, tak ji zkouma a rozhodne se ji unest, ze ma mapu v hlave, misto aby sehnali toho droida, coz je nejpragmatictejsi reseni a puvodni rozkaz.
  A hledani otcovske figury ve Vaderovi je logicke at uz S ci N... Hana 'zklamal' svoji emocionalitou, ale Vader by mu 'rozumel', protoze mel tutez 'chybu'. Jinak je porad malo informaci, ale jako Sko by podle me lip zapadal, takhle hrozne vycuhuje.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy