Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z červenec, 2016

MBTI typy a funkce

Obrázek
Nedávno jsme s Kate narazily na značné nejasnosti v oblasti MBTI funkcí jako je Si, Se, Ti, Te apod. Jelikož se o typologii MBTI zajímáme přibližně poslední 4 roky, je to poněkud překvapující.
Četla jsem k tomuto tématu knihu, několik blogů a sledovala videa na youtube (vše z toho doporučuji), ale musím říct, že jsem z ničeho z toho nebyla extra moudrá. Dnes bych ráda doplnila několik vhledů, které jsem za poslední dny zaznamenala. Snad budou k něčemu dobré :)

Každý typ je typický svým pořadím funkcí. Uvádí se první čtyři: např. u typu ISTJ je to Si, Te, Fi, Ne.
Pokud tento typ balancuje mezi extroverzí (ESTJ) a introverzí (ISTJ), prohazují se funkce takto: Te, Si, Ne, Fi.
Pokud balancuje mezi usuzováním (ISTJ) a vnímáním (ISTP), je to o hodně větší změna: Ti, Se, Ni, Fe.
Balancování mezi myšlením T a cítěním F má tento dopad: Si, Fe/Te, Ti/Fi, Ne.
S rozkolem mezi intuicí N a smyslovým vnímáním S je podobné: Si/Ni, Te, Fi, Ne/Se.

Dalším matoucím faktorem našeho typu je vývoj v čas…

Kylo Ren a já

Obrázek
Kdo je to Kylo Ren z hlediska amatérsko-psychologického? Jak jej analyzovat a jak se na něj blíže podívat? Co tato postava znamená pro mě? To se dozvíte v dnešním článku.
ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY! (Star Wars Epizoda VII.)

Kylo Ren je postava z Epizody sedmé: Síla se probouzí. V průběhu epizody se dozvíme, že tento drsňák a reprezentant temné strany síly je ve skutečnosti synem dvou klíčových postav, které se podílely na zániku Impéria vedeného temnou stranou, a učedníkem třetí klíčové postavy. Oněmi postavami jsou Leia a Han, Benovi (Kylovi) rodiče, a Luke Skywalker, jeho strýc a bývalý mistr.

Dokud jsem Kylo Rena viděla pouze v jeho masce, byl to pro mě tuctový záporák. Nestačila jsem se divit, když si helmu sundal: probůh, je to a) opravdu mladý kluk, b) má opravdu smutné oči, c) je to člověk, na kterém je vidět, že má problém. Nevím, jak vy, ale já jsem si takhle mocného rytíře z řádu Ren a vraha opravdu nepředstavovala. Čekala jsem dalšího sebejistého racionála, jako byl Darth Si…