Zajímavé citáty

"Ovšemže je to jen v tvé hlavě Harry. Proč by to ale proboha nemělo být skutečné?"
Albus Brumbál, Harry Potter a Relikvie Smrti

Tento citát by mohl být mottem mnoha psychologických a terapeutických technik. Představte si toto: vy a Vaše kamarádka/kamarád jdete do města a potkáte společnou známou (říkejme jí Květa). Chvíli si vykládáte a pak se rozloučíte. Povídáte si o Vašich poznatcích z onoho setkání a ejhle... Vám přišla Květa smutná a kamarádce naštvaná. Vy si myslíte, že Květa je smutná z hádky s manželem. Kamarádka si myslí, že je naštvaná kvůli práci. No a co je pravda?
Podíváte-li se do zrcadla vy, vidíte sebe. Podívá-li se kamarádka, vidí sebe.
Informace, které vidíme v zrcadlech, jsou velice cenné. Já i mnoho lidí kolem mě se uchylujeme k tomu, že druhé přesvědčujeme, že to, co vidí, není pravda. Jenomže to, co máme v hlavě, to je zatraceně pravdivé. Ne sice pro naše okolí, žádnou objektivitu v tomhle nenajdeme, ale pro nás rozhodně.
Chceme-li udělat nějakou práci na sobě, potom jsou pro nás tyto vjemy ty nejdůležitější a informace ze zrcadel zásadní. Zásadní je ale i sdílet s lidmi, co vidí oni. Protože to je naše šance uvědomit si, že to, co vidíme, je jen náš obraz, a dokonce i to, že jej můžeme změnit, pokud s ním nejsme spokojení.

"This task was appointed to you and if you do not find a way, no one will."
Galadriel, Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu

Ve Společenstvu Prstenu přichází Frodo za Galadriel a nabídne jí prsten, který nese. Kdo by taky chtěl nést prsten, který mu otravuje mysl děsivými obrazy, a kterého vůbec neví jak se zbavit. Je zde dokonce předpoklad, že se jej nikdy nezbaví. Že na cestě k hoře osudu zemře. Napadne jej, že mnohem mocnější Galadriel by mohla splnit úkol, se kterým si sám neví rady. Ale světe div se... nejde to.
Stalo se Vám někdy, že jste doufali, že někdo starší, chytřejší, moudřejší... vyřeší problém, který vy řešit neumíte? Jsou případy, kdy Vám skutečně jeho rada pomůže. Jsou případy, kdy Vám radu dá, a ona Vám vůbec nepomůže, protože je to úkol pro Vás. A jsou případy, kdy Vám radu ani nedá, protože už ví, že je to úkol pro Vás - to je případ Galadriel.
V našem životě se objevují problémy, se kterými si nevíme rady. Někdy jsme to ale jenom my, kdo ve skutečnosti ví jak je řešit. Akorát o tom nevíme. Frodo může být naším vzorem. On to nakonec dokázal :)

Komentáře

 1. Jé, hezký nový design! Takový jarně osvěžující :).
  Líbí se mi, jak jsi citáty rozvedla v myšlenky...to by v nás měla literatura probouzet! A i myšlenky, které známe a podle nichž se snažíme žít, mohou v příbězích získat širší rozměr a víc na nás zapůsobit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc se mi líbí i to, jak se během života mění jejich význam. Pro mě to doteď byly jen náhodné věty, které nosím v hlavě. A najednou dostaly tvář :)

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Erasmus Experience and Confession

Vztahy a myšlenkové mapy